Англичани се канят да започнат строителството на вилно селище в Странджа планина, съобщи кметът на село Кости Илия Язов. Така единственият природен парк у нас, останал до момента недокоснат от багери и бетон, скоро ще се превърне в поредната строителна площадка. Името на бъдещия инвеститор засега не е известно. Преговорите за закупуване на терена се водели директно с община Царево, в чийто състав влиза и село Кости. "Не мога да разговарям в момента, защото съм на погребение, но нямам какво повече да ви кажа", бяха единствените думи на кмета на Царево Петко Арнаудов.
Британците са си харесали югозападните склонове на с. Кости и купуват 15 дка от тях, върху които ще градят хотелски комплекс, включващ 30-ина къщи. Кметът на Кости заяви, че процесът на парцелиране на общински терени е започнал. "Окрупняват се парчета от по 700-800 кв. м, видях разработката в отдел ТСУ", каза той.
Според служител в община Царево, пожелал анонимност, хотелският комплекс щял да се води официално база за селски и екотуризъм, но основно щял да се рекламира сред британците, запалени по окултни явления. Инвеститорите проявявали интерес към оброчището Индипасха до най-голямото странджанско село Граматиково и местност до Малко Търново, където мислели, че е гробът на богинята Бастет.
След промените през 1989 г., които премахнаха режима за достъп до Странджа, изискващ открити листове при посещение там, много чужденци, основно британци, закупиха къщи в района. Имот за себе си в село Кости купи и бившият външен министър Соломон Паси. Негови съседи са още трима англичани, датчанин и ирландец, също станали собственици на къщи в селото. Иначе постоянните жители на Кости са 50-ина български социално слаби старци. Заради наплива на западноевропейци къщите в Странджа са започнали да се окичват с кичозни табели на чужди езици.
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.