Отидете към основна версия

2 094 1

Вагнеровата седмица в Софийската опера събра меломани от цял свят

  • вагнер-
  • софийската опера и балет-
  • "пръстенът на нибелунга"-
  • "рейнско злато"-
  • пламен карталов

Режисьорът акад. Пламен Карталов получи най-високото отличие на Вагнеровите общества

Маестро Карталов получава златната значка

Празнична фестивална атмосфера съпътстваше откриването на лятната Вагнерова седмица в Софийската опера и балет. Пространството пред театъра, оформено с много вкус, посрещна гости от над 10 държави от целия свят. Меломани от Германия, Великобритания, Холандия, Южна Африка, Австралия, Русия, Китай, Япония и САЩ пристигнаха специално за повторното изпълнение на „Пръстенът на нибелунга“ от Рихард  Вагнер.

Новината за успеха на постановката от миналата година на Софийската опера и балет е стигнала до почитатели на Вагнер от цял свят. Повече от час преди изпълнението на „Рейнско злато“ – първото заглавие от тетралогията на Рихард Вагнер, нетърпеливи разноезични вагнерианци обсадиха театъра. Те посрещнаха с аплодисменти кратките музикални откъси, изпълнени от брас секция на оркестъра на Софийската опера и балет.

Поздравления прие и авторката на стилната изложба, подредена във фоайето на Операта – 17-годишната възпитаничка на Художествената гимназия в София Рени Нинова и нейната преподавателка и автор на идеята – Александра Гогова. Изложбата е посветена на Вагнеровата тетралогия и представя визии за корици и проекти за плакати.

В продължение на два часа и половина пълната зала съпреживя с огромен интерес „Рейнско злато“. Авторът на музикалната подготовка за тетралогията, Рихард Тримборн, с вълнение и непрестанно тактувайки си, проследи спектакъла от режисьорската ложа. Бурни овации и викове „Браво!“ изпратиха вдъхновеното изпълнение на солистите Николай Петров, Светозар Рангелов, Хрисимир Дамянов, Даниел Острецов, Бисер Георгиев, Пламен Папазиков, Стефан Владимиров, Петър Бучков, Румяна Петрова, Силвана Пръвчева, Благовеста Мекки-Цветкова, Ирина Жекова, Доротея Доротеева и Димитринка Райчева.

Много комплименти получи и изпълнението на оркестъра, дирижиран от Ерих Вехтер. Видимо развълнуван, на сцената се качи почетният президент на Международната асоциация на Вагнеровите общества и председател на Вагнеровото общество във Фрайбург Йозеф Линхарт. От името на новоизбрания президент на асоциацията Томас Краков той връчи на режисьора Пламен Карталов златна значка и флаг с логото “W” - най-високото отличие за изключителни постижения в популяризирането на музиката на Вагнер. Като благодари на присъстващите зрители за присъствието и за интереса, маестро Карталов припомни думите на младия Вагнер: „Моето място е извън Германия“. Което стана повод Йозеф Линхарт шеговито да допълни, че може би великият композитор е имал предвид България.

Със сигурност българската постановка на „Пръстена“ ще получи още по-широк отзив зад граница след като почитателите на Вагнер от Германия възторжено споделиха, че видяното в София  превъзхожда постановки на Байройт. Своите възторзи  пред режисьора Пламен Карталов изразиха и пристигнали почитатели на композитора от Великобритания, които с нетърпение очакват следващите представления от Вагнеровата тетралогия в София. 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини