Българският министър на културата Вежди Рашидов и Фльор Пелерен – министър на културата и комуникациите на Франция, подписаха днес в Париж съвместна Декларация за защита на авторските права и на културното наследство.
Госпожа Пелерен поздрави Вежди Рашидов за изключителния успех на България с откриването тази вечер на изложбата „Епопея на тракийските царе – археологически открития в България” в Музея „Лувър”.
„Ние ценим много високо енергията и последователността, с която Вежди Рашидов като министър в първия и във втория си мандат до сега работи за развитие на културното сътрудничество между България и Франция, затова предлагаме след изтичането на 5-годишното Споразумение между България и Лувъра през 2016 г., то да бъде подновено за още пет години”, зави госпожа Пелерен.
Тя поздрави Вежди Рашидов и за изграждането на новата Национална галерия „Квадрат 500” в София и изрази готовност някои от големите музеи в Париж като „Гран Пале” и Музеят „Д'Орсе” да си сътрудничат с най-новия български музей.
Двамата министри договориха по-активно сътрудничество и между националните филмови центрове на двете страни по повод 100-годишнината на българското кино, както и активната съвместна работа в областта на библиотечното дело и културното наследство.
По време на разговора министър Рашидов подкрепи подготвяното в момента от Франция и Италия предложение до Европейския съюз да бъде дигитализирано ценното културно наследство на Ирак и Сирия, част от което е подложено на унищожение, за да бъде запазено виртуално за поколенията.
Дворецът на конгресите в Париж пък ще си сътрудничи с НДК, стана ясно по време на среща в Двореца на конгресите в Париж (Palais de Congres) между директора на НДК Мирослав Боршош, Пабло Накле - Черути (генерален директор на групата VIPARIS), към която принадлежи Конгресният дворец в Париж, директора на Двореца на конгресите в Париж Паскал Рьонгоа и Брюно Делог (директор “Продукции”).
В среща, продължила повече от час четиримата обсъдиха различни аспекти за сътрудничество между двете културни институции, които са членове на Международната организация на конгресните дворци (AIPC), като акцентът падна върху конгресната дейност.
“Новият подход е предлагането на интегрирана услуга и постоянното й модернизиране, за да отговорим максимално адекватно на нуждите на посетителите. От изключително значение е осъвременяването на визията, предоставянето на повече пространство както в посетителската зона, така и по отношение на наемните площи”, каза по време на срещата директорът на Двореца на конгресите в Париж Паскал Рьонгоа.
Двете страни се договориха за засилен обмен на различни конгресни формати. “Дворецът на конгресите в Париж е най-големият конгресен център в света с над 10 млн. публика годишно. НДК е най-големият конгресен център на Балканите с над 1 млн. посетители годишно, което е добра заявка за сътрудничество” по думите на Брюно Делог (директор “Продукции”).
Мирослав Боршош представи в детайли дейността на НДК и потенциалните възможности за бъдещо сътрудничество. По време на срещата стана ясно, че най-краткосрочните съвместни проекти, свързани с конгресната дейност са възможни между двете страни. “България ще бъде партньор и домакин на подобни мащабни събития”, каза след срещата Мирослав Боршош.
Новите партньори в Париж подкрепиха идеята на Мирослав Боршош за създаването на ново конгресно бюро, което да осъществява бъдещата съвместна дейност.
Двете страни обсъдиха и възможността за подписване на Меморандум за сътрудничество в конгресната дейност и обмена на културни продукти.