Отидете към основна версия

3 660 0

Мюмюн Тахиров със „Златно перо” на СБЖ

  • унибит-
  • мюмюн тахиров-
  • златно перо-
  • сбж

Тахиров е преподавател в Университета по библиотекознание и информационни технологии

За своята журналистическа, публицистична, писателска и научна дейност и приноса му в съвременната българска журналистика на преподавателя в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) доц. д-р Мюмюн Тахиров получи най-високото отличие на Съюза на българските журналисти – наградата „Златно перо”. Отличието му бе връчено по време на представянето на книгите му „Аксиология и сигурност” и „Етнодемография и култура на сигурността”, което се състоя в Съюза на българските журналисти.

Започнал като редактор в Кърджали, Мюмюн Тахиров през дългия си творчески път заема различни длъжности – от редактор и зав. отдел до заместник-главен и главен редактор на вестник, а в момента – директор на академичното списание за културна политика „Орфеева лира” и преподавател в УниБИТ.

Мюмюн Тахиров е автор на над 300 статии, публикувани в периодичния печат и електронните средства за информация. На неговото ярко белетристично и публицистично перо принадлежат книгите „.Славеят на Родопите”, „Стряха с много гнезда”, „Тревожен оптимизъм”, „Преминаване”, „Земя за обетоване”, “Бране на диви пчели”, „Високо, зелено и нежно” и др., както и научните трудове „Ататюрк, България, Балканите”, „Културна интеграция и етническо сътрудничество”, „Животът заедно”, „Идентичност и толерантност. Философски и практически въпроси на културната интеграция”, „Към интегрираща идентичност”, „Времена и културно общуване”, „Аксиология и сигурност”, „Етнодемография и култура на сигурността”, изследвания по етнокултурна интеграция, интеркултурна комуникация, демография и философия на историята.

Мюмюн Тахиров е носител на наградата на Съюза на българските писатели за белетристика, три пъти е лауреат на национална награда за разказ „Всичко сме деца на майката-земя”; на националната награда за разказ „Дядо Йоцо гледа”; носител на наградите за белетристика „Петко Братанов” и „Николай Хайтов”, на наши и чуждестранни отличия. Той е отличен със „ЗЛАТНА КНИГА” на Съвета на европейската научна и културна общност за принос в развитието и популяризираното българската наука и култура. Негови отделни творби са превеждани на 8 езика, а две от книгите му са преведени на азербайджански, полски, румънски и сръбски.

Работи като преподавател - доцент в Университета по библиотекознание и информационни технологии - УниБИТ.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.

Свързани новини