Първата изява от проекта „Другото изкуство на София“ е изложбата „От дистанцията на времето“. Откриването е на 27 април, сряда, от 18 часа в Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство (САМСИ), на бул. „Черни връх“ 2. Куратор на изложбата е Орлин Дворянов.
Изложбата представя две от най-старите „авангардни“ ъндърграунд формации, функционирали от края на 70-те и основно през 80-те години на ХХ век в София - група „Кукув ден“ и тандема „ДЕ“. Концепциите на двете групи са различни, но дейността им тече паралелно до началото на политическите промени и по своеобразен „авангарден“ начин се включва в нейното осъществяване.
Представени са картини, колажи, инсталации, както и документални материали – фотографии, видеозаписи, текстове, които отразяват духа на десетилетието преди и по време на промените.
Групата функционира до 1991 г. За периода на съществуването си малобройните й основни членове организират помежду си закрити изложби, пърформанси и дискусии за съвременно изкуство по теми, върху които тоталитарната власт е наложила идеологическо табу. Те снимат любителски филми, провеждат ежегодни тематични карнавали, а три години преди политическата промяна издават за по-широк кръг свои приятели ръчно списвана културно-информационна брошура с шеговит характер. Тяхното творчество не е пряко насочено срещу политическата конюнктура, но отразява необходимостта за младите автори от лична художествена позиция и свободна изява във време, подвластно на цензура и спуснати „отгоре“ правила.
За да оцелее в тоталитарните условия, групата поставя себе си в състояние на „вътрешна емиграция“, в която членовете й обменят артистични идеи и информация и търсят варианти за духовното си оцеляване в рамките на затворения приятелски кръг.
„Другото изкуство на София“ включва поредица от изложби, презентации и прожекции с артефакти и документации от алтернативния художествен живот на София от края на ХХ век. Проектът се изпълнява от сдружение „Изкуство в действие“ в партньорство с Центъра за неформално образование и културна дейност АЛОС и е съфинансиран по програма „Култура“ на Столична община за 2016 г.