Отидете към основна версия

1 679 0

Строежите по морето помагат на археолозите

  • археология-
  • строежи-
  • димитър недев-
  • созопол

Застрашени от разрушаване и унищожаване паметници няма, подчерта директорът на Археологическия музей в Созопол

През последните две десетилетия всички станахме свидетели на интензивното застрояване на българското Черноморие. Същевременно се откриха и реставрираха много археологически паметници.

Дали строителството по крайбрежието пречи на археологическите разкопки? С този въпрос Факти.бг се обърна към директорът на Археологическия музей в Созопол Димитър Недев (на снимката долу - бел.ред.).

Той беше категоричен, че строителството не пречи. Напротив, много често при строежите се откриват останки, които трябва да се изследват. Това води до интензивни археологически проучвания, посочи Недев.

Той подчерта, че археолозите се справят. Най-важното е че няма унищожени паметници.

"Имаме един от най-категоричните регламенти. Винаги археологическите проучвания в съответните зони предхождат строителството. Процедурата минава през Министерството на културата и Инспектората", съобщи директорът на Археологическия музей.

Основен проблем е че Созопол като най-стар град има висока концентрация на паметници. Проучванията изпреварват консервацията и реставрацията и там има някои слабости. Но, категорично, застрашени от разрушаване и унищожаване паметници няма, подчерта Димитър Недев.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини