Знаете ли колко важна е ролята на пчелите за живота на планетата? Медоносните пчели са едни от най-сложните същества на планетата ни и без тях много растителни видове не биха оцелели. А знаете ли, че за да направят един буркан мед, те събират прашец и нектар от около два милиона цвята. За целта те изминават над 90 000 км.
Тези, както и много други любопитни факти можете да научите, ако посетите първия „Музей на пчелата“ у нас, който официално отвори врати днес в столицата.
На откриването присъстваха кметът на София Йорданка Фандъкова, зам.-председателят на Групата на ЕНП в Европейския парламент и ръководител на българската делегация в групата Мария Габриел и президентът на Фондация „Америка за България“ Нанси Шилър.
Уникалното съоръжение е изградено от Сдружение „Био Град София“ и се намира на метростанция “Г.М. Димитров”, съвсем близо до друг нов музей — “Музейко”.
Музеят представлява къщичка във формата на първите кошери от глина, с покрив от трева и цветя за пчелите. Вътре има стъклен кошер, който дава възможност на посетителите съвсем отблизо да наблюдават живота на пчелите и богат информационен и снимков материал.
„Радвам се, че столицата задава тенденция за грижа за пчелите в градски условия. Този музей има много важна образователна функция, защото именно информираността, че от пчелите зависи производството на храни, продоволствената сигурност, биологичното разнообразие и екологичната устойчивост, ще привлече още съмишленици към опазването на пчелите. С гарантирането на живота и здравето на пчелите гарантираме собственото си оцеляване“, заяви евродепутатът.
София ще продължи да се развива като „зелен град“ и Музеят на пчелата е едно от доказателствата за това, заяви кметът на столицата Йорданка Фандъкова „Освен че на това място жителите и гостите на столицата могат да се запознаят с живота на пчелите, този музей означава и по-чиста околна среда, запазване на биоразнообразието в големия град, което е важна задача за нас“, посочи Фандъкова.
Музеят на пчелата е част от кампания за опазване на пчелите и повишаване на информираността за тяхното значение за оцеляването на хората.
Той ще работи всеки ден от 16:30 до 19:00 ч. и ще посреща всеки любознателен софиянец или гост на столицата.