В Националния антропологичен музей са изложени нови експонати. Находките са открити в християнски акропол от XV век край Кремиковския манастир, съобщава bTV.
При разкопките по-рано тази година беше открит изключително интересен погребален обичай и ценни находки, разкриващи подробности за бита и културата на хората, които са живели по това време.
Освен монети и пособия за писане, са открити още свещници от камък и части от стенописи, уточни археологът Владислав Тодоров.
„И църквата, и манастирът са съществували по времето, когато селището е било там. Попаднахме на османски документи, които говорят, че първите сведения за манастира са от 1530 г. Там е описано селото, самият манастир и цялото му стопанство“, добави той.
По думите му легендите, че манастирът е създаден през Средновековието, по времето на Иван Александър най-вероятно ще се окажат истина.
Поменик-триптих е най-ценната находка, според археолога заради богатата украса и доказателството, че манастирът е бил средище на църковния свят.