Държавният академичен Болшой театър в Москва извади от репертоара си балета „Нуреев“ на известния режисьор и критик на режима в Кремъл Кирил Серебренников заради закона, забраняващ гей пропагандата. За това е съобщил на пресконференция генералният директор на културната институция Владимир Урин, цитиран от агенциите ТАСС и „Интерфакс“, предава в "Сега".
„Спектакълът „Нуреев“ е свален от репертоара във връзка с подписания закон, където абсолютно недвусмислено са уредени всички въпроси, свързани с пропагандата на нетрадиционни ценности. Естествено, веднага след като законът беше подписан, от театъра беше взето решение този спектакъл да бъде свален от репертоара“, козирува театралният шеф.
Премиерата на постановката „Нуреев“ по музика на композитора Иля Демуцкий, посветена на един от най-великите балетисти на ХХ век Рудолф Нуреев, беше представена на сцената на Болшой театър на 17 декември 2017 г. след неколкократно отлагане. На 5 декември 2022-ра руският президент Владимир Путин подписа закон за пълна забрана на пропагандата на ЛГБТ и педофилията, както и на информацията, „насърчаваща смяната на пола“, като за тези „правонарушения“ се въвежда административна отговорност.
Телевизионният, театрален и кинорежисьор Кирил Серебренников реагира на премахването на неговия спектакъл „Нуреев“ от афиша на Болшой. Мнението си той изрази в своя канал в социалната мрежа Telegram. „Този престъпен „закон“ е бил приет специално против този спектакъл и срещу няколко книги… Е, добре…“, с горчивина иронизира Серебренников.
В средата на март Болшой театър свали от сцената още един балет на режисьора – „Герой на нашето време“ по едноименната повест на Лермонтов, който трябваше да се играе на 5, 6 и 7 май. Серебренников определи случилото се като „шизофрения“.
За решението на управата на Болшой театър да свали и балета „Нуреев“ стана известно вчера. В основата на спектакъла е бурната биография на именития танцьор с хомосексуална ориентация. През 1961 г. по време на турне на театър „Киров“ (днес Мариински в Санкт Петербург – б.р.) в Париж по решение на КГБ звездата Нуреев е снет от следващите гастроли в Лондон. Той остава във Франция, като на летището в Париж успява да избяга от агентите на тайните служби и иска политическо убежище, за което в СССР получава задочна присъда от 7 години. Започва работа в Кралския балет „Ковънт гардън“ в Лондон и бързо става световна знаменитост. От 1983 до 1989 г. Рудолф Нуреев ръководи балетната трупа на Парижката опера. В Европа Нуреев се свързва с датския танцьор Ерик Брюн, с когото остават в близки отношения в продължение на 25 години, почти до самата му смърт. Умира от СПИН на 6 януари 1993-та едва на 54 години.
Режисьорът Кирил Серебренников понастоящем живее в изгнание между Париж и Берлин. След март миналата година и руската инвазия в Украйна той се установи в Германия. Няколко години преди това творецът нямаше право да напуска Русия поради скалъпено обвинение за разхищение и присвояване на средства като художествен ръководител на общинската трупа на център „Гогол“, където поставяше авангардни проекти, критикуващи системата и невписващи се в закостенелите принципи на официалната руска културна политика.