На 23 април улиците на градовете се превръщат в море от книги. Авторите подписват копия на оживените пазари. Очите на децата блестят от нови истории. Градовете са домакини на оживени четения под открито небе.
В цял свят хората празнуват магията на думите на днешния ден. Книжарниците са препълнени с нетърпеливи читатели. Библиотеките организират специални часове за четене на приказки. Всеки споделя любимата си книга в социалните мрежи. Това е ден, в който историите обединяват всички нас.
Световният ден на книгата и авторското право е специален ден, посветен на книгите, авторите и защитата на интелектуалната собственост.
Той отбелязва годишнината от раждането или смъртта на забележителни писатели, сред които Уилям Шекспир и Мигел де Сервантес. Хора от всички възрасти се събират, за да оценят стойността на книгите и трайния принос на авторите за културния и социалния прогрес.
История на Световния ден на книгата и авторското право
Историята на Световния ден на книгата и авторското право е доста увлекателна и служи като почит към силата на книгите и правата на авторите.
За пръв път този специален ден се отбелязва през 1922 г., когато Висенте Клавел Андрес, страстен издател от Барселона, Испания, предлага да се празнува ден, посветен на книгите, в чест на известния писател Мигел де Сервантес. Първото честване се провежда на 7 октомври 1926 г., което съвпада с рождения ден на Сервантес. Въпреки това, за да отбележи смъртта на няколко литературни гиганта, сред които Сервантес, Уилям Шекспир и инката Гарсиласо де ла Вега,
през 1995 г. ЮНЕСКО решава да отбележи 23 април като Световен ден на книгата и авторското право.
Този ден е избран заради литературното му значение и за да насърчи всички да изследват радостта от четенето. Той също така признава приноса на авторите за културния и социалния прогрес. Денят е посветен на същността на четенето, значението на книгите и правата на авторите върху техните произведения.
Световният ден на книгата и авторското право включва различни дейности, целящи да популяризират четенето и културните аспекти на книгите. Тези дейности варират от дарения на книги и предизвикателства за четене до публични четения и събития за повишаване на осведомеността относно законите за авторското право.
През някои години ЮНЕСКО присъжда Награда за детска и младежка литература в служба на толерантността. Това допълнително подчертава значението на деня за насърчаване на мира, толерантността и взаимното разбирателство чрез литературата.
ЮНЕСКО и международни организации от книжния бранш всяка година избират Световната столица на книгата. За 2024 година това е Страсбург. По този начин се подчертава глобалната отдаденост на грамотността и обмена на знания. Празненствата насърчават любовта към литературата, като подчертават ролята на книгите’ в развитието на образованието, комуникацията и културното разбирателство.
По същество Световният ден на книгата и авторското право е не само празник на книгите и авторите, но и напомняне за въздействието на литературата върху индивидуалното развитие. Той служи като възможност за хората да осъзнаят трансформиращата сила на четенето.