Отидете към основна версия

17 931 11

Здравето е скъпо, но по-скъпо излиза, ако си болен

  • фитнес-
  • здраве-
  • спорт-
  • иван иванов-
  • инструктор-
  • скъпо-
  • болен-
  • културизъм

Хилядите повторения за коремни плочки са грешка, заяви инструкторът

Здравето е скъпо, но по-скъпо излиза, ако си болен. Преди разгара на летния сезон Факти.бг потърси мнението на фитнес инструктора Иван Данаилов Иванов за ценни съвети, свързани със спорта и най-често допусканите грешки в залата.

Иван Иванов, роден през 1985 година в Ловеч, се занимава с фитнес и културизъм от 14 години. Той е национален шампион по класически културизъм за 2013 година, както и вицешампион на балканското първенство през 2015 г.

Много хора решават точно преди лятото, че не са във форма и искат да променят външния си вид. Редно ли е обаче те изведнъж да се „хвърлят“ във фитнес залата и драстично да променят режима си? Каква е рецептата за по-плавен преход – особено за хора, които не водят активен живот?

Разбира се, че не е редно. Не може мазнини, които са качвани с години, да се изгорят за месец или два.

Ако хората решат да го направят за кратко време, те най-често прибягват към различни стимуланти, които са вредни за организма. Някои от тях правят строги диети, от които им пада имунитета и впоследствие се разболяват.

Тези, които са решили да влязат във фитнес залата, трябва да започнат с кръгови тренировки, които да правят поне един месец, и след това се изготвя програма и здравословен хранителен режим. С търпение и упоритост ще получат резултата, който желаят.

Скъпо ли „излиза” здравето? Фитнесът е много популярен, но не всичко се изчерпва със закупуването на членска карта. Важно ли е паралелно с тренировките да променим хранителния си режим и диета и можем ли да се храним качествено на достъпни цени?

По-скъпо излиза, ако си болен. Ако не си променим хранителния режим, няма да има ефект от тренировките в залата. Ако се влезе във фитнеса с цел отслабване, трябва да се приемат по-малко калории, отколкото се изразходват в залата.

Хората, желаещи да качат мускулна маса, трябва да приемат повече калории под формата на протеини, отколкото изразходват. За съжаление качество на достъпна цена няма и тук. Повечето хранителни режими са с месо, а то е най-скъпият продукт в кухнята.

Какво бихте посъветвали хората, които от години не са спортували, но искат да променят ежедневието си и заседналия начин на живот? Важно ли е да ги напътства инструктор, когато „прохождат” в залата като начинаещи?

Задължително е поне първият месец да се обърнем към инструктор. Правилното изпълнение да упражненията е най-важно, за да има бърз ефект от тренировките. Така се пестят време и пари и, разбира се, се избягват много контузии, които ще забавят развитието ни в този спорт или ще го прекратят.

Бих посъветвал хората да тренират умерено, да не се нагърбват с тежки хранителни режими и да не се отказват, защото спортът е здраве.

Генът ли е определящият фактор по отношение на външния вид и килограмите ни, или мотивацията е на първо място?

Генът е определящ, само когато се гледат мускулите в детайли - както при мен, когато участвам в състезания по културизъм. Разбира се, хората са с различен метаболизъм  и каквото и да хапнат някои, не им се лепи, но всичко зависи от това с какво се хранят.

Аз най-често изготвям режим според кръвната група. Малко или много тя е определяща. Съветвам хората да пробват диети според кръвната им група - освен че е здравословно, така ще изглеждат и по-добре.

Голяма част от хората поглеждат към фитнес залата заради наднормено тегло. Има ли рецепта за по-бързо топене на мазнини и сваляне на килограми?

Да – гладът, но пък той не е здравословен. Най-важното е да тренираме продължително на кардио уредите в залата.

Те изчисляват калориите, които са изгорени. Важно е след като хапнем и изчислим приблизително приетите калории, те да не са повече от тези, които пише на пътеката.

Освен тренировки във фитнес залата, по какъв друг начин можем да влезем във форма? Какви упражнения може да правим у дома и по колко минути на ден?

С всякакъв спорт може да се влезе във форма. Вкъщи упражненията са доста ограничени. Може да се правят коремни преси, клекове, напади, но най-ефективното упражнение се крие точно зад входната врата – стълбището. Там можем да тичаме, да скачаме или да изкачваме стълбите с клекове.

Бягането навън също е един от най-разпространените методи за борба с излишните килограми. Колко и кога е най-правилно да се бяга?

Да, действително бягането е много ефикасно. Все пак зависи колко калории сме приели през деня. Един час е препоръчително да се тича и то сутрин - на гладно. Тогава мускулите търсят енергия заради движенията, които правим, а когато правим повече движения на гладно, те няма откъде другаде да вземат тази енергия, освен от мазнините.

Мечтаните коремни плочки! Кои са най-често допусканите грешки в опита ни да ги изваем?

Най-честата грешка е хилядите повторения, които хората правят. Коремните мускули са като всеки един мускул и на тях им трябва тежест, както и на бицепса примерно. Трябва да се тренират с по-големи тежести и с по-малко повторения. Така те се изтощават максимално и ние ги принуждаваме да взимат енергия от мазнините, които са най-близки до тях -  мазнините от корема.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини