Въпреки подобреното качество на въздуха усилията за справяне със замърсяването му на Стария континент трябва да бъдат увеличени заради високата цена за хората и околната среда. Това заяви Европейската агенция по околната среда (ЕАОС), цитирана от ДПА.
Замърсяването на въздуха е "най-голямата единична екологична заплаха в Европа", твърди базираната в Копенхаген агенция. По нейни оценки през 2013 г. е имало почти 470 хиляди случая на преждевременна смърт в 41 европейски страни, които са пряко свързани със замърсяване на въздуха.
Фините прахови частици, както и приземният озон и азотният диоксид причиняват или изострят дихателните проблеми, сърдечносъдовите болести, рака и водят до скъсяване на животи, заяви агенцията. Приземният озон е и причината за по-ниски добиви от растителните култури.
В доклада, който обхваща периода 2000-2014 г., са включени мониторингови данни от над 400 града. Въпреки подобренията около 85% от жителите на градове в ЕС през 2014 г. са били изложени на фини прахови частици на равнища, които са вредни за здравето според Световната здравна организация. Нейните стандарти са по-строги от тези на ЕС.