Отидете към основна версия

11 486 17

Можем да живеем безкрайно дълго

  • живот-
  • хора-
  • човек-
  • човешки живот-
  • продължителност-
  • безкрайност-
  • изследване-
  • учени-
  • продължителност на живот

Добра новина за онези, които правят планове за 110-ия си рожден ден

Снимка: shutterstock

Хората могат да живеят безкрайно дълго. До този извод достигнаха група учени, според които поставянето на граници на продължителността на човешкия живот е погрешно.

Тяхното ново изследване оспорва миналогодишно научно твърдение, според което човешкият живот има лимит и той е 114,9 години, пише в. Guardian.

Новият необикновен научен труд, разглеждащ човешкия живот като нещо безкрайно дълго, е дело на 5 научноизследователски екипа, обединили се, за да докажат, че колегите им са сгрешили. Те публикували своите констатации в списание Nature, където се появи и първото изследване.

Един от авторите на изследването — Джим Ваупел, специалист по стареене в Института за демографски изследвания на Макс Планк, Германия, казва, че няма доказателства за съществуването на горна граница за човешкото дълголетие. А дори и да има, тя със сигурност е много над 120 години, като дори е възможно тя да граничи с безкрайността.

Ваупел нарича първоначалното изследване, чийто водещ автор е генетикът Ян Вид от медицинския колеж "Алберт Айнщайн" в Ню Йорк, "най-лошото изследване, което съм чел" в сп. Nature, добавяйки, че е бил "възмутен", че такова престижно издание е публикувало подобна пародия.

За да докажат, че изследването на Вид е напълно погрешно, изследователите анализирали данни за най-дълго живелите хора от няколко страни по света — САЩ, Великобритания, Франция и Япония. Позовавайки се на тях, те стигнали до извода, че човешкото тяло няма максимална възрастова граница и би могло да живее вечно.

"Наблюдавайки тенденциите можем да кажем, че максималната и средната продължителност на живот може да се повиши в обозримо бъдеще", каза биологът Зигфрид Хекими, друг член на екипа.

"Преди 3 хиляди години много от хората са живели кратко. Ако им бяхме казали, че един ден по-голямата част от човечеството ще живее до 100 години, щяха да помислят, че сме луди", добави той.

През XX век средната продължителност на живот на американците се е увеличила с около 30 години между 1900 г. и 1998 г. Според университета Бъркли, Калифорния, през 1900 г. повечето мъже са живели до 46-годишна възраст, а повечето жените — до 48 години. До 1998 г. средната продължителност на живот при мъжете вече е била 73,8 години, а при жените — 79,5 години. В съвременния свят тази горна граница се е повишила с още няколко години — 76,5 г. при мъжете и 81,2 г. при жените.

През 2015 г. за първи път средната продължителност на живота се понижава леко — 76,3 г. за представителите на силния пол и 81,2 г. — за нежния пол. Една от основните причини за този лек спад са сърдечносъдовите болести. Изследователското обединение обаче, смята, че това е временно и до 2300 г., средната продължителност на човешкия живот ще е 150 години.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини