Отидете към основна версия

3 451 2

Защо мъжете са слабият пол?

  • мъже-
  • жени-
  • пол-
  • слаб пол-
  • анджела сейни
Снимка: Shutterstock

От хилядолетия се смята, че мъжете са силният пол, а жените – слабият. И днес почти никой не подлага на съмнение тази аксиома.

Писателката и изследователка Анджела Сейни в новата си книга INFERIOR: How Science Got Women Wrong се е амбицирала да докаже, че за равенство между половете не може да става и дума. Просто защото жените са по-силни и по-съвършени от мъжете.

Основните й тези бяха публикувани в Daily mail:

"Често мислим за мъжете като за по-силни“, пише авторката и сама припомня факти, които не могат да бъдат оборени.

Мъжете са по-високи средно с 15 см по-високи от жените, имат по-висока плътност на костите, по-голяма маса, по-силни сухожилия.

Всичко това е така, но силата има различни измерения, припомня Анджела Сейни. Когато става въпрос за основния инстинкт – за оцеляване, женският организъм се справя по-добре, пояснява тя. Авторката вижда женското превъзходство именно така – в способността да преодоляваш, да се справяш с трудности и в крайна сметка да оцеляваш по-добре.

Още в майчината утроба превъзходството на момичетата над момчетата вече е факт. Учени от университета в Аделаида, Австралия, установили, че реакцията на майчината плацента зависи от пола на бебето. Мъжките ембриони растат по-бързо и повече и това увеличава налягането върху плацентата и може да доведе до повишаване на кръвното налягане на майката и недостатъчно хранене на плода. При женските ембриони плацентата има повече сили за съхранение на бременността и повишаване на имунитета на плода.

Неонатологът проф. Джон Лоун от Лондон обръща внимание, че при мъжките ембриони има повече преждевременни раждания и по-голям риск за мъжките бебета.

Недоносените момчета са с 14 повече от момичетата.

Това най-често е така заради неспособността на плацентата да осигури на момчетата достатъчно храна за плода, пише БГНЕС. Смъртността в постнаталния период при момчетата е по-голяма с 10% посочи той.

При мъжете е заложено да бъдат жилави и силни, но емоционално те са крехки.

При малките представители на „силния пол“ организмът произвежда повече хормони на стреса като реакция на дочут плач. С израстването нещата не се променят особено. При провеждане на тест за реакция на кратки филми, разделени по категории – смешни, стимулиращи, трогателни, радостни, мъжете реагират по-силно на всички групи. Те обаче реагират два пъти по-интензивно от жените на филми от категорията „трогателни“.

Дали обаче мъжете не са по-умни.

Споровете за това се водят от години. Жените по-често получават по-високи резултати при тестове за интелигентност, т. нар. IQ- тестове. Най-впечатляващият резултат в света е показала американската писателка Мерилин вос Савант, която има 228 точки. Тя е вписана през 1985 г. в Книгата на рекордите на Гинес с най-високо IQ в света в продължение на пет последователни години. За сравнение, според някои данни Айнщайн е имал резултат между 160 и 190.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини