Отидете към основна версия

15 989 14

Отвориха за пръв път сърцето на Чернобилската авария (ВИДЕО+СНИМКИ)

  • чернобил-
  • инцидент-
  • авария-
  • взрив-
  • сърце-
  • епицентър

Контролната зала на четвърти реактор на Чернобил беше отворена за посещения за пръв път от инцидента насам

Снимки: БГНЕС/ EPA

Туристи и журналисти надникнаха в епицентъра на Чернобилската ядрена авария - контролната зала на реакторен блок №4. Именно това е мястото, на което през април 1986 г. съветските инженери спират охлаждащата система на ядрения реактор като част от тест за сигурността, което довежда до неговата експлозия и смъртта на най-малко 54 души. Радиацията, която се отделя в атмосферата, достига до стотици хиляди други, съобщава bTV.

Решението да се отвори за посетители едно от най-радиоактивните места на планетата идва след засиления интерес към ядрената централа след излъчването на мини сериала на НВО "Чернобил", който стана най-високо оцененият в историята на телевизията.

Учените изчисляват, че под изградения от цимент и стомана саркофаг все още има 200 тона радиоактивно гориво. Новият саркофаг беше изграден и поставен над четвърти реактор на АЕЦ "Чернобил" през 2016 г.

До момента туристи бяха допускани до централата единствено отвън. Повечето от тях се разхождаха в близкия призрачен град Припят и можеха да зърнат АЕЦ "Чернобил" само в далечината.

Миналата седмица официални лица разведоха журналисти в контролната зала на реактор 4, която се намира под новия саркофаг, за да дадат старт на новите туристически обиколки.

Обиколката продължила едва няколко минути, за да не бъдат изложени гостите на огромни нива на радиация. Всички туристи ще бъдат с маски и защитно облекло, като ще минават през скенери на влизане и на излизане от централата. Нивата на радиация в самата централа са различни, но са концентрирани най-вече в почвата и растенията около АЕЦ-а. Друга голяма опасност е радиоактивният прах, който покрива всичко. Служителите в централата пръскат всичко със специални химикали, като целта е този прах да не се вдига във въздуха. Руините, останали след най-ужасния ядрен инцидент в историята, все още излъчват 40 000 пъти по-силна радиация от тази, намираща се в естествената среда.

Само тази година Чернобил и околностите са били посетени от повече от 82 хил. души. Местни експерти и лекари се притесняват, че огромният брой посещения носи със себе си много здравни рискове.

Ето и какви радиационни елементи има в Чернобил след аварията и какво е времето им за разпад, пише dir.bg:

- Стронций-90 (период на полуразпад ~29 години)
- Цезий-137 (период наполуразпад ~30 години)
- Америций-241 (период на полуразпад ~432 години)
- Плутоний-239 (период на полуразпад ~24110 години)

Други радиоактивни елементи (в това числи изотопите Иод-131, Кобалт-60, Цезий-134) към момента вече практически са се разпаднали напълно и не представляват опасност.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 5 гласа.

Свързани новини