Отидете към основна версия

3 196 8

Кои са греяните алкохолни еликсири за мразовитите дни?

  • греяно вино-
  • алкохол-
  • напитки-
  • сгряване-
  • студено време-
  • греян алкохол-
  • зима-
  • греяна ракия-
  • грог

Те са отлични напитки за студените зимни дни и внасят уют и топлина

Снимки: shutterstock

Студът и вледеняващият вятър може и да не донесоха достатъчно сняг тази година, но със сигурност навяха мисли за топли напитки и вълнени терлици.

Един от най-добрите начини да се сгрее човек в студените зимни дни са топлите напитки. Още от древността хората са открили, че няма по-добър еликсир за сгряване от греяните алкохолни напитки.

У нас най-добре са познати греяното вино и греяната ракия, като традиционни питиета за през зимата, с които са се глезили и нашите баби и дядовци и пра-пра -пра роднини. Има различни класически рецепти, които може да изпробвате, но не трябва да забравяте да консумирате тези напитки умерено и с мярка.

Греяно вино

За тази рецепта се използва само червено вино.

То се налива се в метален съд и към него се добавя малко мед (или захар), както и парченца плодове (ябълки, портокали, круши, лимон) и подправки (черен пипер, канела, кардамон, карамфил). Оставяте сместа са кипне, след като я свалите от огъня. Оставете напитката да преседи около 15 минути в съда, похлупена с капак. Така греяното ви вино ще поеме вкусовете на всички съставки, които сте добавили.

Греяна ракия

Познавачите знаят, че греяната ракия е истински еликсир и наслада за сетивата, особено в студените вечери. В метален съд сипвате мед (или захар) и карамелизирате. После добавяте ракията, но я оставяте само да се стопли, не трябва да я кипвате. Ако искате може да допълните вкуса с парченца плод (ябълка, круша, дюля, кора от портокал) или карамфил. Някой добавят и зърна черен пипер.

Греян джин

Хърватският еликсир срещу студа е греяният джин. Напитката се забърква със сок от ябълка, портокалов сок и джинджифил. Добавя се и канела, която придава специфичен вкус и аромат. Всичко се топли около 20 минути и тогава се добавя джин.

Грог

Класическият вариант е чай, захар и ром. Историята на грога започва през 18 в., когато моряците от Кралския флот получавали порция ром всеки ден. Заради честите напивания и сбивания, вицеадмиралът Едуард Върнън въвел правило ромът да се разделя на две части през деня и да се дава на моряците, смесен с четири части вода или чай. След време дал и нова заповед - вътре да се добавя лимонов сок заради съдържащия се в тях витамин С, който предпазвал екипажа от скорбут.

Моряците, разбира се, не одобрявали нововъведението. Затова и нарекли напитката по неговото прозвище – „Стария грог”. То пък произлязло от факта, че при лошо време Върнън обикалял палубата в непромокаемо наметало, изработено от плат, наречен „грограм“.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.

Свързани новини