Отидете към основна версия

12 382 37

Вижте кой е първият българин, влязъл в "Клуб $10 млрд."

  • влад танев-
  • robinhood-
  • милиард-
  • най-богат-
  • сащ

Това е Владимир Тенев, по-известен в САЩ като Влад Тенев

Успехът на приложението за безплатна търговия с акции Robinhood обиколи големите американски медии и специализираните бизнес издания по целия свят. Компанията собственик на приложението беше оценена на над 11 млрд. долара след поредния кръг на финансиране от инвеститори и така се нареди сред най-успешните стартъпи.

Зад компанията стои Владимир Тенев, по-известен в САЩ като Влад Тенев. Роденият в България предприемач е съосновател и изпълнителен директор на компанията.

Първите години от живота си Владимир Тенев прекарва в България. Самият той разказва в интервю за Business Insider, че баща му е преподавал икономика в България, а след падането на комунистическия режим заминава в САЩ, където да продължи образованието си. Това се случва през 1991 г., когато Владимир е на 4 години. Година по-късно родителите взимат и сина си в САЩ.

И двамата родители на Владимир Тенев са работили за Световната банка над 25 години и го окуражават да влезе във финансовата индустрия. Той завършва математика в Станфордския университет и става докторант в Калифорнийския университет. През 2011 г. напуска университета и участва в основаването на две финансови компании в Ню Йорк.

През 2013 г. заедно със своя колега от Станфорд Байджу Бат основават компанията Robinhood. Едноименното приложение става достъпно за публиката през 2015 г. Начинанието започва, по думите на Тенев, с цел да "демократизира финансите“ чрез търговия с акции без комисионни за всяка трансакция и посредством мобилно приложение, което я прави достъпна за всеки човек със смартфон.

Двамата основатели на Robinhood виждат възможност да създадат продукт, който да е предназначен за поколението Y – хора, родени между 1980 и 1995 г. "Целта беше да създадем лесен за използване продукт, който е предназначен за мобилни устройства и набляга на удобството на потребителя“, обяснява пред Си Ен Би Си Бат. Философията на Robinhood се разпространява и след други компании за търговия с акции.

"Имаше много хора, които не вярваха в нас. Трябваше да почукаме на много врати. Но бяхме непреклонни“, казва пред Business Insider Влад Тенев. Сега приложението има над 10 милиона регистрирани потребители, чиято средна възраст е около 30 години. Компанията печели от лихви върху парите в сметките на клиентите си и предлагането на заеми, с които потребителите да могат да търгуват.

Robinhood обаче е под сериозно наблюдение от американските регулаторни органи. Причината е, че приложението даде достъп на млади инвеститори до финансови инструменти, обикновено използвани само от опитните играчи на пазара.

Преди няколко месеца беше съобщено за самоубийство на 20-годишен студент инвестирал през платформата, а за причина се смята фактът, че погрешно е разбрал, че дължи 730 000 долара. След случилото се Robinhood обяви, че може да намали достъпа до по-сложните опции за клиентите си и че ще подобри потребителския си интерфейс. Компанията обяви и планове да разработи образователни инструменти, информира "Свободна Европа".

Въпреки това и независимо от кризата, свързана с пандемията от COVID-19, през последните месеци потребителите на Robinhood се увеличиха значително, а стойността на компанията нарасна до 11,2 милиарда долара.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 23 гласа.

Свързани новини