Австриец, избягал от нацистите със семейството си през Втората световна война, завеща голяма част от състоянието си на френско село, чиито жители ги укривали в продължение на години, съобщава БТА.
Ерик Швам, който почина на 90-годишна възраст на 25 декември, поиска в завещанието си изненадващото дарение да отиде за Шамбон-сюр-Линьон, което е разположено на отдалечено планинско плато в Югоизточна Франция. Селото имало голяма протестантска общност, известна с това, че дава убежище на хора в нужда.
„Това е голяма сума за селото“, каза кметът Жан-Мишел Ейро.
Той отказа да посочи точната сума, тъй като формалностите около завещанието още се уреждали, но неговата предшественичка на поста заяви пред местен уебсайт, че два пъти се е срещала с Швам и съпругата му, че става дума за около 2 милиона евро.
Швам и семейството му пристигат в селото през 1943 г. и били скрити в училището по време на войната, като останали там до 1950 г. Той по-късно следва фармация и се жени са католичка от региона на Лион, където те живели.
Ейро каза, че Швам поискал парите да бъдат използвани за образователни и младежки инициативи, и по-специално за стипендии. Шамбон-сюр-Линьон е приютило и защитило 2500 евреи по време на втората световна война, а жителите му са почетени като „Праведници на света“ от израелския мемориален център на Холокоста „Яд Вашем“.
През вековете селото е приемало различни хора, бягащи от религиозно или политическо преследване – от свещеници, принудени да се крият по време на Френската революция, до испански републиканци през гражданската война в родината им през 30-те години на XX век, а през последните години – мигранти и бежанци от Близкия изток и Африка.