Силната, набиваща се в носа и неприятна миризма на цигарен дим, абсорбирана в дрехите, тапицерските материали и отложена върху всякакви повърхности, може да причини гадене, слабост и главоболие при непушач, да не говорим за рисковете за здравето от вдишаните частици от опасни вещества, пише actualno.com.
Одименият салон на автомобила може да се превърне в истинска газова камера за привържениците на здравословния начин на живот. Въпреки това, не се отчайвайте, ако сте си купили кола, която преди е била собственост на пушач. Има редица народни средства и ефективни решения, които бързо и ефективно ще премахнат неприятните миризми в купето.
Сода за хляб
Обикновената сода бикарбонат също може да помогне. Той е евтин абсорбент и освен че облекчава болезнените усещания от изгаряния, може ефективно да абсорбира миризми, включително и от тютюнев дим. Содата може да се остави в отворен съд само за няколко часа. Може също содата за хляб да се поръси точно върху седалките, килимите под краката ви и по пода. След един ден просто трябва да го съберете с прахосмукачка. Тази процедура ще изисква около пакет сода.
Трапезен оцет
Друг народен "лек" е течност, не по-малко миризлива от самите цигари. Говорим за обикновения трапезен оцет, който е 3-15% воден разтвор на оцетна киселина. Можете да намерите такъв във всяка кухня. Може ефективно да разтваря мръсотията, мазнините и да отмива микробите. Неговият слабо концентриран разтвор (1-2 чаени лъжички на чаша вода) може да се използва за избърсване на вътрешните облицовъчни материали в колата.
Амонячен разтвор и амоняк
Ако всички предишни методи не дават желания резултат и не са премахнали миризмата на цигари, тогава можете да използвате тежката артилерия - амонячен разтвор или амоняк. Това са доста мощни абсорбенти, значително превъзхождащи по сила вече споменатите оцет и сода. Изсипани в плосък отворен контейнер и оставени в колата за 5-10 часа, те са в състояние да премахнат дори силно вкоренени миризми в тапицерията на седалките, таваните и пластмасата. Високите концентрации на тези вещества във въздуха могат да причинят замайване или дори припадък, така че не стойте в колата, докато те преседяват там.
Озониране
Последната мярка за тези, които са разочаровани от народните методи за борба с миризмата на тютюнев дим, могат да бъдат процедурите, предлагани от автомивките: озониране и така наречената суха мъгла. И едното, и другото представляват напълване с озон или ароматна течност в затворен автомобил за 30-40 минути.
Ефектът на озонирането се счита за по-ефективен, тъй като озонът, за разлика от пръсканата течност с аромат, не маскира, а неутрализира неприятните миризми заедно с бактерии, вируси и спори.