Отидете към основна версия

2 979 7

Най-добрата температура за здравословен сън

  • здравословен сън-
  • температура-
  • спане-
  • качество на съня

Научното изследване установи каква е подходящата стайна температура за най-добър сън при възрастни

Снимка: Shutterstock

Най-подходящите температури, на които е добре да спят възрастните, са между 20 и 25 градуса по Целзий. Спането на тези температури позволява най-спокойния и отмарящ сън. Научното изследване, което установява подходящата стайна температура за най-добър сън при възрастни, е публикувано в сп. "Science of the Total Environment". Група учени от института за изследване на стареенето „Хинда и Артър Маркъс“ към Харварвдското медицинско училище са осъществили проучването, като главен автор е д-р Амир Баниасади от института.

Откритията сочат че, когато стайната температура е над 25 градуса, качеството на съня, както и ефективността на съня спадат с 5-10%. Ефективността на съня е термин, който се отнася за прекараното време нощем в сънуване.

Чрез използването на устройства, проследяващи съня, както и сензори, които следят околната среда, изследователите наблюдават продължителността на съня, ефективността и безпокойството за продължителен период от време – събрани са данни за над 11 хиляди нощи сън при 50 доброволци, пише Puls.bg.

Възрастните хора често имат проблеми със съня – тревожността и честите събуждания през нощта са причини за некачествен и нарушен сънен цикъл. Тези фактори могат значително да увредят ежедневието им, като афектират значително на когнитивни функции, настроение, продуктивност или да усложнят някои вече налични заболявания като диабет или сърдечно-съдови.

Подобряването на съня при възрастни е въпрос, който учени от университета Йейл изследват. Те имат няколко съвета за пълноценен сън при възрастните. Съветват поддържането на рутина, при която се ляга и става по едно и също време всеки ден, за да може организмът да настрои циркадния си ритъм. Препоръчва се избягването на дремките през деня, както и упражняването на лека физическа и социална активност дори и при умора. По този начин организмът е добре уморен, когато стане време за сън вечерта. Препоръчва се и избягването на често употребявани стимуланти и депресанти като алкохол, кофеин и никотин – с напредването на възрастта организмът изпитва затруднения при справяне с ефектите от тях и зловредните ефекти от тях започват да се усещат повече от приятните.

Друга добра стратегия за подобряването на качеството на съня е поддържането на оптимална стайна температура. Макар и за всеки тази температура да е различна, учените заключават, че връзката между стайната температура и съня е неоспорима.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 10 гласа.

Свързани новини