Отидете към основна версия

1 715 11

Китайски учени успешно клонираха макак

  • макак-
  • клониране-
  • китайски учени

Специалистите са усъвършенствали техниката, с която през 1996 г. беше създадена овцата Доли

Снимка: Shutterstock

Китайски учени успяха да клонират макак резус, който е вече на две години и е в добро здравословно състояние, предаде АФП.

Специалистите са усъвършенствали техниката, с която през 1996 г. беше създадена овцата Доли.

Клонирането на примати е трудна задача и в продължение на години учените не успяваха да се справят с нея.

Изследователите се надяват, че новата техника, при която се използва плацента, ще доведе до създаването на идентични макаци резус за целите на медицинските изследвания.

Заради това изследователите заменят клетките, образуващи плацентата, наречени трофобласт, с такива на здрав, неклониран ембрион. Тази техника "значително подобри успеваемостта на клонирането чрез соматичен клетъчен ядрен трансфер" и доведе до раждането на маймуната резус. Името ѝ е Ретро и е вече на две години, обяснява Цян Сун пред АФП, предава БТА.

Само един от 113-те първоначално създадени ембриона е оцелял, т.е. успеваемостта е по-ниска от един процент, казва Луис Монтолиу от Испанския национален център по биотехнологии, който не е участвал в изследването.

Ако един ден се наложи да се клонира човешко същество - големият страх в тази научна област, първо ще е необходимо да се постигне успех на процедурата при други видове примати, обяснява той пред британския Научен медиен център, цитиран от АФП.

Ниската успеваемост на това изследване "потвърждава, че клонирането на хора е не само безсмислено и съмнително, но и че ако се правят опити за това, ще бъдат изключително сложни и неоправдани от етична гледна точка", коментира Луис Монтолиу.

Мнение, споделяно и от Цян Сун, който казва, че клонирането на човешко същество е "неприемливо" при каквито и да било обстоятелства, отбелязва АФП.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.

Свързани новини