Първият американски космически апарат, стъпил на Луната след астронавтите от мисиите "Аполо" на НАСА, "замлъкна" седмица след като се преобърна близо до лунния Южен полюс, след като счупи крак при кацането, предаде Асошиейтед прес.
Спускаемият апарат "Одисей" на "Интюитив машинс" (Intuitive Machines) издържа по-дълго, отколкото частната компания очакваше, след като се преобърна на една страна с нарушена слънчева батерия и комуникация, припомня БТА.
Краят на апарата настъпи окончателно, когато диспечерите на полета получиха последна снимка от "Одисей" и подадоха команда към компютърните и енергийните му системи да останат в режим на готовност. Първоначалният план беше спускаемият модул да издържи на Луната около седмица.
Така спускаемият апарат ще може да се събуди след две до три седмици, ако оцелее по време на студената лунна нощ. Говорителят на "Интюитив машинс" Джош Маршал каза, че тези последни стъпки са изтощили батериите на спускаемия модул и са накарали "Одисей" да се "потопи в продължителна дрямка".
"Лека нощ, Оди. Надяваме се да се чуем с теб отново", съобщи "Интюитив машинс" чрез социалната мрежа Екс, известна преди като Туитър.
От 60-те години на миналия век насам само пет държави са постигали това, включително Япония, която направи странично кацане миналия месец.
"Одисей" пренесе шест експеримента за НАСА, която плати 118 милиона долара за пътуването.
Първият опит на друга частна компания - "Астроботик", да позиционира апарата си "Перигрин" на Луната, се провали през януари.
НАСА гледа на тези частни спускаеми апарати като на разузнавачи, предназначени да проправят пътя на астронавтите, които трябва да пристигнат след още няколко години.
Преди "Одисей" на Луната за последен път са стъпвали Джийн Чернан и Харисън Шмит от мисията "Аполо 17" през 1972 г.