Отидете към основна версия

3 614 10

Какви опасности крият съдовете с тефлоново покритие?

  • опасно-
  • тефлон-
  • тефлоново покритие-
  • тиган-
  • незалепващо покритие-
  • готварски съд

Експерт обясни, че незалепващото покритие може да стане токсично и дори канцерогенно

Снимка: Shutterstock

Незалепващото тефлоново покритие на съдовете за готвене има склонността да се износва, а с времето то може да започне да се рони. Това най-често се случва, когато домакините залагат на по-евтини опции.

Неразтворимите микрочастици могат да попаднат в човешкото тяло, заяви Дмитрий Бистров, доцент от катедрата по хранително-вкусова промишленост, хотелиерство и обслужване в университета РОСБИОТЕХ, пише Дарик.

Според него тефлоновите тигани, които се считат за най-популярните съдове с незалепващо покритие, може да съдържат перфлуорооктанова киселина - това е устойчиво съединение, което се натрупва в тялото и не се разлага в околната среда.

За да намалите риска от навлизане на опасни частици в тялото ви, трябва да използвате алтернативни опции за съдове с незалепващо покритие. Подходящи опции са съдовете от керамика и титан, както и стъклената посуда за готвене.

Ако забележите по съдовете пукнатини или драскотини, изхвърлете ги незабавно, препоръчва експертът в интервю за Gazeta.Ru.

Семейството от токсични химикали, известни като пер и полифлуороалкилови субстанции, отбелязвани като PFAS, се употребяват от десетилетия в производството на предмети за семейството и дома, като особено популярни са съдовете с незалепващо покритие.

Съдържат се и в резистентен на петна и вода текстил, в противопожарна пяна и промишлени артикули. Учените свързват тези химикали с евентуален риск за развиването на рак, увреждане на черния дроб, както и преждевременни раждания.

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 14 гласа.

Свързани новини