Издълбани символи в голяма каменна колона в Турция отпреди близо 13 000 години може да са най-старият в света календар, воден според движението на слънцето и луната, предполага ново проучване. Според археолозите календарът може да е бил издълбан, за да отбележи катастрофален удар на комета, предава Live Science.
Археолозите откриха маркировките в Гьобекли тепе, археологически обект в Южна Турция, който е известен с изобилието си от храмове със сложно гравирани рисунки, според проучването, публикувано на 24 юли в списание Time and Mind.
Новоизследваният стълб съдържа 365 V-образни символа. Изследователите смятат, че всеки символ "V" представлява един ден, като целият календар обхваща "12 лунни месеца в допълнение към 11 допълнителни дни," според изявление на Университета в Единбург.
Изследователите смятат, че въздействието на удара на кометата, което може да е предизвикало ледников период, е било достатъчно, за да предизвика културна промяна в Гьобекли тепе и може дори да е довело до формирането на „нов култ или религия“, според изявлението.
„Изглежда, че жителите на Гюбекли тепе са били ревностни наблюдатели на небето, което може да се очаква, като се има предвид, че техният свят е бил опустошен от удар на комета", казва авторът на изследването Мартин Суитман, инженер от Университета в Единбург в изявлението. "Това събитие може да е отключило цивилизацията чрез иницииране на нова религия и чрез мотивиране на развитието на селското стопанство за справяне със студения климат. Вероятно опитите им да запишат видяното са първите стъпки към развитието на писмеността хилядолетия по-късно."
Фигурите са подобни на тези, открити на друг археологически обект в района на Урфа в Турция.