Отидете към основна версия

3 045 8

Лекар: Метаболизмът не трябва да се ускорява и не трябва да се пие много вода!

  • метаболизъм-
  • здравословно хранене-
  • здравословен живот-
  • митове-
  • лекар-
  • мит-
  • лъжа

Според руски професор по микробиология твърде много от принципите за здравословен живот са грешни

Снимка: Shutterstock

Хората напразно посещават често фитнес залата и пият омега-3.Това необичайно мнение на тема здравословен начин на живот изказва руският професор по микробиология и генетика Андрей Золотарев, д.м.н.

Медикът наскоро е защитил докторска дисертация на тема: “Теломеразната теория като основа за разработка на практически насоки и методики по подмладяването на живите клетки”, за която е получил международна академична степен Ds - МСКО-2011 Юнеско, предава zdrave.to.

Стареенето и стреса

Стареенето при всички хора протича различно, казва експертът. За това, какво се случва, е виновна теорията за оксидативния стрес.

Изначалното стареене, предопределено от природата, е окисляването. Всеки ден в организма протичат два процеса едновременно – окислителни и възстановителни.

Колкото по-голямо е окисляването, толкова по-бързо ще остарявате, но ще бъдете и по-активни, тъй като окисляването предизвиква изработка на енергия в т.нар. цикъл на Кребс (метаболитна верига от въздействия). Затова е нужен противоположен процес – възстановяване. Колкото повече и по-добре се възстановявате, толкова по-бавно ще се случва стареенето.

„И в това се изразява една от най-големите грешки на съвременните хора – всички се опитват да побягат някъде, да направят нещо – това се нарича ускоряване на метаболизма. Много обичат да го правят във фитнеса. Ускорявате метаболизма и за една минута преживявате две. А съответно, стареете с 2 минути по-бързо“, обяснява експертът.

Митове

Също така за по-бързо стареене допринасят стресовете: вируси, бактерии, радиация, в т.ч. и слънчевата.

„Хората сами се натоварват. И това натоварване, разбира се, е нужно, но в такъв обем ли? Също така много хора сами си измислят митове: дефицит на витамин D, желязодефицитни анемии и т.н., но всичко то е маркетинг.

Проф. Золотарев дава следния пример: решили сте да приемате в големи количества витамин D, за да запълните неговия дефицит. Същата е ситуацията и с омега-3, предизвикваща още по-голямо кислородно окисляване.

Ако вършехме всичко правилно и не принуждавахме организма да работи повече, отколкото трябва; ако си почивахме достатъчно, всичко това в крайна сметка, не би се случило. Затова най-важното е: не бързайте толкова да живеете“, пояснява той.

Мит е твърдението, че метаболизмът трябва да се ускорява, а една от най-големите лъжи е, че е нужно да се пие много вода!

„Съществува лъже теория – една от най-големите, според която трябва да се пие много вода. Когато започнете да пиете по 1,5 до 3 литра вода на ден, както препоръчват някои специалисти, от една страна се подразбира, че ще изкарате повече токсични вещества от организма. Но наред с това, повече ще натоварите своите органи, като по този начин по-бързо ще се увредят или ще откажат вашите бъбреци, мембрани и т.н.

Засилената диуреза допринася за активизация на свободните радикали. Съответно, това е още по-голямо „застаряване“ на организма, затова в никакъв случай не трябва да пиете много вода.

Въобще е добре до минимум да ограничите пиенето на вода от бутилки или охладени диспенсери. Защото в днешно време в питейната вода има много агресивни свободни радикали, т.е., несвързани кислородни частици. Те предизвикват редица окисления и разрушения на клетъчно ниво, почти до онкология“, обяснява проф. Андрей Золотарев.

Антиоксиданти

А какво тогава е за предпочитане в домашни условия?

Проф. Андрей Золотарев препоръчва да не пренебрегваме органичните кисели продукти, които са мощни антиоксиданти: лимонов сок, грейпфрут, шипка, облепиха (морски зърнастец).

Те съдържат лимонена киселина, която влияе върху безопасното образуване на енергия. Същото действие оказва янтарната киселина. Към нея може да се отнесе алфа-липоевата киселина и всички органични киселини, които са свързани в една или друга степен с храненето.

„Сега се стига до абсурда, че човек тръгва с автомобила си към фитнес центъра, стига дотам, качва се с асансьора, за да си направи труда 20 минути да походи на бягащата пътечка и то в затворено пространство, с ограничена възможност за филтриране и обновяване на въздуха, места със струпване на хора, което в никакъв случай не се явява позитив.

В големите градове хората бягат нагоре-надолу, докато в същия момент редом хвърчат автомобили, които изхвърлят огромно количество изгорели газове“, обобщава той.

А митовете за необходимостта от определен вид хранене или биодобавки се създават с цел продажба на различни стоки и продукти, това е маркетинг, напомня ученият.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 36 гласа.

Свързани новини