Отидете към основна версия

1 744 15

Наистина ли хората стават по-честни, когато са пияни?

  • алкохол-
  • честност-
  • пиян-
  • пияни-
  • честни-
  • истина

Учени обясняват как алкохолът действа върху импулсите, действията и речта ни

Снимка: Shutterstock

Старата латинска поговорка "In vino veritas" — означаваща "във виното е истината" — е само една от множеството поговорки, които затвърждават идеята, че алкохолът е нещо като серум на истината. Фразата се приписва на Плиний Старши, римски учен, историк и войник, въпреки че подобни афоризми могат да се проследят още по-назад, в Древна Гърция.

Но наистина ли алкохолът прави хората по-честни?

Отговорът е както "да", така и "не", твърдят експерти пред Live Science.

Алкохолът "ни прави по-склонни да казваме каквото ни хрумне," каза Аарон Уайт, ръководител на Сектора за епидемиология и биометрия към Националния институт за злоупотреба с алкохол и алкохолизъм. "В някои случаи това може да е истина. В някои случаи това може да е онова, което мислите, че е истина в нетрезво състояние."

Така че определено има по-голяма вероятност някой да изкаже мнението си след няколко питиета. Но има и вероятност да каже нещо, което му се струва истинско, докато е пиян, но което не би приел сериозно, докато е трезвен. Например пиян приятел може да даде смели обещания, че ще се премести в друг град или ще напусне работата си, само за да ги оттегли на следващата сутрин.

Макар че при обстойно търсене в интернет не бяха открити преки резултати от изследвания за това как алкохолът влияе върху честността, проучванията за влиянието на алкохола върху личността, емоциите и познанието помагат в подкрепа на тази идея.

Например в проучване от 2017 г., публикувано в списание Clinical Psychological Science, се изследва как се променя личността на участниците, след като те са изпили достатъчно лимонада с водка, за да достигнат концентрация на алкохол в кръвта от 0,09 % — малко над федералната допустима граница за шофиране в САЩ и Англия.

Външните наблюдатели отбелязаха, че най-голямата промяна в личността на участниците след употребата на алкохол е, че те са станали много по-екстровертни. Въпреки че проучването не е изследвало дали алкохолът е серум на истината, логично е някой, който се чувства по-спокоен в социална среда, да е и по-склонен да бъде откровен.

Способността на алкохола да помага на хората да излязат от черупката си може да им помогне да кажат това, което им хрумва, но Уайт казва, че въздействието му върху емоциите може да направи тези мисли по-непостоянни.

"Като цяло установяваме, че пиенето на алкохол има тенденция да засилва емоциите ни", заяви пред Live Science Майкъл Сайет, професор по психология в Университета в Питсбърг. "Може да се окаже, че се усмихваме повече и говорим по-силно в приятни взаимодействия, но може би, както се изрази изследователят Клод Стийл, може би сме по-склонни да плачем в бирата си и в по-малко приятни ситуации."

Тези засилени емоции могат да накарат хората да кажат това, което им хрумва в трезво състояние, но също така могат да поставят някого в неудобно положение, в което да каже нещо, което всъщност не иска или за което дълбоко да съжалява по-късно. Това е подобно на начина, по който пиенето прави някои хора по-склонни към насилие или хазарт — действия, които може да им хрумнат в трезво състояние, но те биха имали средствата да избегнат.

"Тъй като алкохолът може да промени мислите и чувствата ни, не е изненадващо, че поведението също може да се промени," каза Сайет. "Алкохолът може да накара поведението ни да стане по-екстремно."

Тези ефекти произтичат от способността на алкохола да предизвиква дезинхибиране, което означава, че човек е по-склонен да действа според импулсите си. Това се случва, защото алкохолът потиска сигналите в префронталната кора - област от мозъка, която регулира поведението и контролира импулсите, обяснява Уайт.

Още повече, алкохолът потиска и амигдалата - структура дълбоко в мозъка, известна с това, че предизвиква чувство на страх и тревожност. Докато човек е трезвен, амигдалата обикновено изпраща предупредителни сигнали, които могат да спрат човека да каже или направи неща, които биха могли да доведат до социално фалшиво падение, но тези сигнали затихват след няколко питиета.

Така че наистина ли има "veritas in vino"?

Дотолкова, че хората може да са по-склонни да разкриват тайни след няколко чаши вино, но също така има вероятност да изрекат нещо, което не мислят сериозно и за което ще съжаляват на следващата сутрин. Въздействието на алкохола върху съзнанието е просто твърде сложно, за да има черно-бял ефект върху честността.

"Алкохолът не е серум на истината," каза Уайт. "Това е сигурно."

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 5 гласа.

Свързани новини