Отидете към основна версия

1 614 9

Земята е имала пръстени като Сатурн?

  • земя-
  • планета-
  • космос-
  • сатурн-
  • пръстени

Учени смятат, че тази хипотеза не е съвсем невъзможна

Снимка: Shutterstock

Сатурн е една от четирите планети в Слънчевата система, която има пръстени, но нейните са най-добре изразени. Според учените съществува хипотеза, според която Земята също е имала своя система от пръстени преди около 466 милиона години.

Това е било през ордовикския период, когато на Земята са се случили значителни промени във формите на живот, движението на литосферните плочи и климата. През същия период Земята е била подложена на интензивно бомбардиране от астероиди и метеорити. Наличието на 21 ударни кратера в рамките на 30 градуса от екватора на Земята показва, че космическите скали може да са паднали на планетата от системата от пръстени около Земята.

Изследването е публикувано в списание Earth and Planetary Science Letters, пише Earth, цитирано от "Калдата".

Новата хипотеза на учените се основава на изненадващото местоположение на 21 астероидни ударни кратера, които са разположени в рамките на 30 градуса от екватора. Това е неочаквано откритие, тъй като обикновено ударните кратери са хаотично разпределени във Вселената.

Но в ордовикския период (преди 458-4444 милиона години) повече от 70% от земната суша е била извън този екваториален регион. По този начин такъв клъстер от ударни кратери е аномален, което не може да бъде обяснено с геоложки теории.

Учените смятат, че тази подредба на ударни кратери е резултат от приближаването на голям астероид към Земята. Когато космическият камък прелетява много близо до нашата планета, земната гравитация го разкъсва. По този начин около Земята се образуват пръстени, състоящи се от фрагменти от астероиди. Тези пръстени са били подобни на пръстените на Сатурн.

Според учените, камъните от пръстените са падали на Земята милиони години, което е довело до период на планетата, когато е имало силен изблик на падащи космически камъни. В същото време седиментните скали, принадлежащи към ордовикския период, съдържат много метеорни вещества.

По време на Ордовикския период много неща са се променили на Земята. През това време са се появили много нови видове морски живот, включително първите риби. Климатът на планетата също е започнал да се променя. Първоначално планетата е била топла, както сега е в тропиците, но до края на ордовикския период е имало голяма ледникова епоха, която е довела до значително спадане на морското равнище и до масово измиране.

Авторите на изследването смятат, че системата от пръстени на Земята може да има силно влияние върху климата, по-специално може да доведе до глобално охлаждане. Според тях, пръстените може да са блокирали част от слънчевата светлина и така да са допринесли за понижаване на температурата на Земята.

Тази хипотеза предлага нова гледна точка върху историята на нашата планета и повдига нови въпроси: могат ли подобни пръстени в близост до Земята да съществуват в различни периоди от време и как биха могли да повлияят не само върху климата на планетата, но и върху развитието на самия живот?

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 7 гласа.

Свързани новини