Отидете към основна версия

3 344 29

В САЩ днес празнуват Денят на благодарността

  • ден на благодарността-
  • сащ-
  • история

Вижте повече за историята на празника

Снимкa: Shutterstock

Денят на благодарността, който се празнува всяка година в четвъртия четвъртък на ноември, е един от най-големите празници в Съединените щати.

На 14 октомври 1789 г. Джордж Вашингтон обявява Деня на благодарността. Всъщност историята на празника започва по-рано - през 1620 г, пише standartnews.com.

Пълен с повече от 1000 английски преселници кораб, преминава Атлантическия океан и акостира в Новия свят. Пилигримите се установяват в района, където днес се намира щата Масачузетс. Първата зима, която изкарват в Америка, била доста трудна, тъй като пристигнали доста късно и нямали време да засадят плодове и зеленчуци. Липсата на прясна храна довела до разпространението на болести, които повалили заселниците и голяма част от тях починали.

В този труден момент на помощ на пилигримите се притекло местното индианско племе - ирокезите. В началото на пролетта те научили новите заселници как се отглежда царевица и други растения, които се използвали за храна. Индианците им разкрили и тънкостите при лова на дивеч и риба. Благодарение на наученото от индианското племе, през есента на 1621 г. пилигримите се радвали на изобилна реколта от царевица, тикви и др., която им осигурила прехраната през годината.

Колонизаторите били много щастливи от постигнатото и решили да организират специален празник, за да благодарят на ирокезите. Пилигримите поканили вожда на индианците заедно с най-близките му хора, за да им благодарят и да ги нагостят с природните дарове. Местните жители от своя страна пък донесли дивеч и така трапезата била претрупана с храна. Така бил отбелязан първият Ден на благодарността в Америка през 1621 г. С течение на времето колонизаторите се научили да приготвят различни специалитети с плодовете и зеленчуците по рецепти на индианците.

След отбелязването на първия Ден на благодарността празникът става популярен и в останалите части на страната, но заселниците си избирали различни дни, в които го отбелязвали. След като САЩ станали независима държава, Конгресът препоръчал този празник да се празнува само един ден в годината от цялата нация. През 1789 г. Джордж Вашингтон, първият президент на Америка, обявява официално 26 ноември за Деня на благодарността.

Празникът обаче продължава да се чества в САЩ на различни дати в различните щати, докато с проблема не се заема Сара Джоузеф Хейл, редактор на изданието „Гуди’с Лейди’с Бук”. Повече от 30 години тя пише писма на губернаторите и президентите, като им предлага Денят на благодарността да бъде признат за национален празник.

Накрая през 1863 г. президентът Ейбрахам Линкълн официално обявява, че Денят на благодарността ще бъде честван в последния четвъртък на ноември във всички щати и от всички вярващи.

През 1939 г. тогавашният американски президент Франклин Рузвелт изтегля с една седмица напред празника. Идеята била по този начин да се увеличи със седмица времето, през което американците купуват подаръци за Коледа. Въпреки това в някои щати денят се чествал на новоопределената дата, а в други - продължавали да празнуват в последния четвъртък на ноември. Две години след изтеглянето на празника седмица напред обаче е решено Денят на благодарността се върне в последния четвъртък на ноември, като продължава да бъде отбелязван и до днес.

Значително по-нова е традицията за помилването на пуйка от действащия президент по случай Деня на благодарността. Този ритуал тръгва от Ейбрахам Линкълн - 16-ия президент на САЩ (1861 - 1865), след когото Джордж Вашингтон обявява първия Ден на благодарността през 1789-а година. Официално обаче церемонията е въведена от президента Джордж Буш старши през 1989 година.

След Деня на благодарността за много американски семейства започва голямото коледно пазаруване, поради което още на следващия ден - на т.нар. Черен петък - магазините привличат клиентите с огромни намаления. И за разлика от традицията с пуйката, тази с намаленията за Черния петък се е разпространила из целия свят.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 13 гласа.

Свързани новини