Ледената покривка на Гренландия – втората по големина ледена територия в света – се пропуква по-бързо от всякога в резултат на климатичните промени, установи проучване, пише The Guardian.
Изследователите са използвали 8 000 триизмерни повърхностни карти от сателитни изображения с висока разделителна способност, за да оценят еволюцията на пукнатините по повърхността на ледената покривка между 2016 и 2021 г.
Те установяват, че пукнатините – клиновидните сълзи, които се отварят в ледниците – са се увеличили значително по размер и дълбочина през петте години и с по-бърза скорост от установената преди.
“Най-изненадващо е колко бързо се случва това. Едно предишно проучване показа промени в мащаба за десетилетия, а сега ние откриваме, че това се случва за пет години” каза д-р Том Чъдли, асистент професор по география в университета Дърам и водещ автор на изследването.
От 1992 г. морето "поглъща" Гренландия с около 14 мм годишно. Според учените това се дължи на засиленото топене на леда в отговор на по-горещото време и на увеличеното постъпване на лед в океана в отговор на по-високите морски температури - и двете предизвикани от срив на климата.
“Ние сме уверени, че отварянето на пукнатините е свързано с ускоряването на топенето ледената покривка. От няколко години знаем, че ледената покривка се топи ускорено от 1990 г. насам и като цяло разбираме, че това е свързано със затоплянето на океана,” каза Чъдли.
Той се надява картографирането с висока разделителна способност, използвано в проучването, да започне да се използва в други изследвания, за да се проектира по-добре покачването на морското равнище.
“Няколко от нашите широкомащабни модели се борят да отговорят на това, което наричаме динамични нестабилности”, каза той. “Това са неща, свързани с движението и ускоряването на топенето на ледниците, динамичните нестабилности причиняват потенциално до един метър покачване на морското равнище до 2100 г. и 10 метра покачване на морското равнище до 2 300 г.
“Така че ние отчаяно се нуждаем да можем по-добре да прогнозираме покачването на морското равнище, защото трябва да можем да планираме, смекчаваме и да се адаптираме към покачването на морското равнище през следващите три века.”