Първият, който протегне ръка към партньора, ще спечели от ситуацията, заяви в интервю за Факти.бг политическият психолог Димитър Гронев.
Г-н Димитър Гронев, как оценявате представянето на левицата на тези избори?
Това е една рефлекция на продължилата дълго време ера Станишев. Има две основни концепции в политиката. Едната е, който не е с нас е против нас. Това е политика от началото на ХХ в. и е израз на омразата в политиката. Тя разглежда обществото като групи, които враждуват по между си. Тя намери израз на политиката на националсоциализма на Хитлер в Германия.
За съжаление в България тя маркира прехода. Тази концепция на ние добрите и те – лошите, но по-важното е, че ние сме по-сплотени, намери израз в създаването на Съюза на политическите сили.
Омразата е най-силно сплотяващото чувство. Тя е най-важният системообразуващ фактор.
От години в България и в предизборни кампании, и в политиката като цяло, се проявява социал-дарвинизма. Това означава, че обществото е разделено на групи, които воюват остро една срещу друга.
Този език на омразата се възприе и от левицата. Не трябва да се забравя, че при управлението на Станишев се възприе една система от десни ценности. Станишев казваше: „Имам кауза“. Левицата трябва да предлага политики и след това обслужващи политици, които да ги постигнат.
Така се стигна до случаите на изключвания или на самоизключвания. Но това може да е за добро.
Все пак какво очаква левицата?
Преди това да се върнем малко в началото на прехода. Идеята на Лилов беше следната. Политическото пространство може да се раздели примерно от едно до десет като петицата е центъра. Левицата заемаше от две до четири като едно беше оставено за крайната левица. Там вече имаме няколко крайни формирования като комунистически партии. Пространството от четири до пет беше оставено за формации като СДС-либерали и портокали и други подобни.
Те не успяха да се наложат и център-ляво се заемаше от временни квартиранти и наематели.
В момента АБВ предлага нов модел за левицата. Предлагат се политики за обединение. Ще ви припомня една библейска притча, че не трябва да се прогонват тези, които проповядват в името Господне.
Възможна ли е голяма коалиция по германски модел?
Може да се получи коалиция от всякакви партии, стига тя да бъде направена правилно.
Обединението не е механично и всеки, признаващ нашата програма и нашите ценности, е добре дошъл, а новата коалиция трябва да има нов облик и ценности. Важно е политиците да преспят и първият, който протегне ръка към партньора, ще спечели.
Основните партии трябва да седнат и да се разберат за 10 приоритета. След това е лесно да се състави кабинет.