Отидете към основна версия

1 738 4

Малтийският орден: Не на изграждането на стени

  • малтийски орден-
  • бежанци-
  • помощ-
  • война

Суверенният Малтийски орден започна международна кампания за Световния ден на бежанците

Снимки: Малтийски орден
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Броят на бежанците и разселените лица в световен мащаб достигна нива, които са непознати от края на Втората световна война. В продължаващия четвърта година конфликт в Сирия на всеки 60 секунди едно семейство е принудено да напусне дома си.

Данните показват, че на всеки 3 секунди един човек бива разселван някъде по света. 52 милиона души са прогонени от бедствия, войни и глад.

Половината от тях са деца. Около 17 милиона са бежанците, над 33 милиона са вътрешноразселени - те са, принудени да напуснат домовете си, но пребивават в страната си - и около 1.5 милиона са лицата, които търсят убежище. През 2014 г. е имало 866 000 нови молби за убежище в индустриалните страни. Голямата част от тях са от сирийци, следвани от иракчани. Тази бройка е отражение на един свят, обхванат от пламъци и нови кризи, но и на разпалването на стари конфликтни точки.

Световният ден на бежанците, които беше учреден преди десет години от Генералната асамблея на ООН, ще бъде отбелязан на 20 юни 2015 г. Суверенният Малтийски орден започва кампания в страните, където присъства, за да повиши информираността на обществото за тази световна драма. Всички организации в структурата на Малтийския орден ще насочат вниманието към проблема с бежанците по света чрез социалните медии и информационни канали.

Драмата с бежанците няма да престане през следващото десетилетие. Безполезно е да се издигат стени и бариери. Изправени пред тази драма и отчаянието на милиони хора, сега ние трябва да намерим нови схеми за хуманитарна помощ, нови форми на сътрудничество със страните на произход и също така трябва да се вземат в предвид и асиметричните войни, които в момента се водят от сили, които не представляват държави“, заяви Великият канцлер на Суверенния Малтийски орден Албрехт Бьозелагер.

Представен в 120 страни с 80 000 доброволци, 33 спасителни корпуса, хуманитарна агенция Malteser International, 57 приоритета и национални асоциации и изградена дипломатическа мрежа в над 100 страни, Суверенният Малтийски орден е на първа линия, предлагайки помощ на бежанците и разселените лица, както в страните, участващи в конфликта и така и на тези хора, които търсят убежище.

Проекти на Малтийския орден, насочени към драмата на бежанците и търсещите убежище

В Сирия чрез мрежа от местни хуманитарни партньори, Малтийският орден доставя медикаменти, лекарства и неща от първа необходимост за мобилните клиники в бежанските лагери в Дамаск и Алепо.

В Килис, разположен на турско - сирийската граница, работи полева болница за ранени от войната. В Ливан Малтийският орден управлява четири медицински центъра, които предоставят безплатна здравна помощ на сирийски бежанци и наскоро откри и мобилен медицински център в северните райони на страната, близо до сирийската граница.

В северния иракски град Арбил медицински екипи от хуманитарната агенция на Малтийският орден - Malteser International, са изградили мобилна хирургия и два здравни центъра за оказване на помощ за разселени хора предимно за представители на религиозните малцинства като християни и язиди, прокудени от насилието на Ислямска държава.

В Африка Малтийският орден от десетилетия работи по безброй медицински и социални програми за помощ.

След влошаването на хуманитарната ситуация в Южен Судан Малтийският орден увеличи своя ангажимент към разселените лица и през 2014 г. бяха подпомогнати около 10 000 души. Активизирани бяха и усилията в съседна Уганда, където много хора, бягащи от Южен Судан потърсиха убежище.

Малтийският орден е представен също в Азия, където от много години извън вниманието на медиите остава драмата на мюсюлманското малцинство рохингия. За първите пет месеца на 2015 г. около 25 000 негови представители, които са били подложени на дискриминация в Миянмар, са се опитали да достигнат до други страни от Югоизточна Азия като Тайланд и Малайзия.

От 2013 г. Малтийският орден доставя лекарства, хигиенни материали, мрежи срещу комари и храни в бежанските лагери в района.

След земетресението в Непал от 25 април Malteser International веднага изпрати спасителни екипи, за да помогне на десетките хиляди, останали без дом.

От седем години екипи от доктори, сестри и спасители работят на корабите на италианската брегова охрана, помагайки на бежанците, които се опитват да прекосят пролива на Сицилия на паянтови лодки - хуманитарна криза, захранвана от конфликтите в Близкия изток, от диктаторски режими, чрез провала на държавите и от преследването на етническите и религиозните малцинства. За първите пет месеца на 2015 г., почти 40 000 души са се опитали да стигнат до Апенините.

Ангажиментите на Малтийския орден не свършва с неговите служби за спешна помощ и оказване на първа помощ, но продължават в ежедневието на хората, като им помага да се интегрират и да си върнат тяхното човешко достойнство. Във Франция и в Германия Малтийският орден има програми за социално подпомагане за мигрантите без документи и подкрепа за политическите кандидати за убежище. В Германия съществуват 20 центрове за помощ за имигранти, които ще предоставят 300 000 нощувки през 2015 г.

В допълнение, центрове в Италия, Испания, Белгия и Великобритания разпределят топла храна на бездомните - много от които са имигранти.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини