Президентските избори в България ще отидат на втори тур, защото нито един от кандидатите не спечели повече от 50 на сто от гласовете на избирателите, съобщава Асошиейтед прес.
Икономическите проблеми в България бяха основна тема, като опозицията обвиняваше управляващите в забавяне на ключови реформи. Освен избори за нов президент в много от 264-те общини се състоя разгорещена битка за кметските постове, отбелязва агенцията.
Тя посочва и съобщенията за различни нередности, включително предполагаемо купуване на гласове. Международни наблюдатели вече изразиха опасенията си за честността на изборите, а ако бъдат доказани изборни измами, това може да нанесе удар върху надеждите на България да стане член на Шенгенското безвизово пространство. До момента ЕС отказва да приеме България заради ширещата се корупция, допълва Асошиейтед прес.
„Има опасения за широко разпространено купуване на гласове и манипулиране при преброяването на бюлетините", съобщи екипът от наблюдатели на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа преди началото на гласуването, допълва агенцията.
Организацията за борба с корупцията Трансперънси Интернешънъл прогнозира, че до 20 на сто от избирателите в най-бедната държава членка на ЕС могат да бъдат убедени да продадат гласа си, допълва още Асошиейтед прес.
Агенцията отбелязва, че победа на Плевнелиев на втория тур може да увеличи шансовете на дясноцентристкото правителство на малцинството на Бойко Борисов да продължи с болезнените икономически реформи в страната, където средната месечна заплата е 350 евро, а безработицата е 11,7%.
Информацията е на БГНЕС