Кандидатът на управляващата партия Росен Плевнелиев спечели очаквана победа на президентските избори, които позволяват на консерваторите и на премиера Бойко Борисов да увеличи контрола си върху основните институции в средата на управленския си мандат. Това съобщава АФП в кореспонденция от София, предаде БГНЕС.
47-годишният Росен Плевнелиев, бивш министър на регионалното развитие и благоустройството, получава 55%-56% от гласовете на избирателите, според първоначалните данни на социологическите агенции, побеждавайки категорично опонента си социалист Ивайло Калфин, който получава около 44%-45%. Това става въпреки обявената подкрепа за него от партията на турското малцинство ДПС, коментира АФП.
Държавният глава, досегашният Георги Първанов от левицата не можеше да се кандидатира отново след два мандата на поста, изпълнява главно представителна роля и има морална власт, но изборите бяха тест за Бойко Борисов. Защото премиерът е изправен пред икономически трудности в страната си, най-бедната в ЕС, и е подложен на натиск от Брюксел да покаже по-голяма ефективност в борбата с корупцията и организираната престъпност, пише АФП.
Известен с откровеното си говорене и със склонността си да се смесва с тълпата, Борисов допринесе значително за предизборната кампания на своя бивш министър. Победата на партията му ГЕРБ на президентските избори, както и на местните, които се провеждат в един и същи ден, показва, че влиятелният премиер продължава да се ползва с подкрепа по-малко от две години преди следващите парламентарни избори, въпреки политиката за строго ограничаване на разходите, допълва Франс прес.
Заплатите от средно 360 евро на месец не са увеличавани от две години, а безработицата нарасна до 9,40% през септември, допълва агенцията. Страната страда от забавянето на растежа от второто тримесечие насам в Европа. Европейската банка за възстановяване и развитие неотдавна намали прогнозата си за 1,6% тази година, пише АФП.
Росен Плевнелиев, бивш бизнесмен, отличаващ се с дискретност, обеща да настоява пред европейските институции да отпуснат необходимите средства за модернизирането на остарялата инфраструктура на страната. Той също така обеща да извади от сянката функцията на вицепрезидента, на който пост беше избрана днес бившата министърка на правосъдието в консервативното правителство Маргарита Попова, ценена от Брюксел заради усилията й за увеличаване на ефективността на съдебната система, допълва АФП.
Основана през 2007 г. като партия на кметовете, ГЕРБ, увеличи влиянието си и в общините. Още на първия тур беше преизбран кметът на София Йорданка Фъндъкова и още трима кметове на областни центрове. Управляващата партия спечели също така на първия тур мнозинство в 20 от 27 общински съвета на областни градове спрямо един за Социалистическата партия и два за партията на турското малцинство ДПС, припомня Франс прес.
Агенцията обаче допълва, че и на тези избори е имало съмнения за манипулации, включително "купуване на гласове" сред ромското малцинство, стара и традиционна практика, критикувана от медиите и от неправителствените организации. АФП припомня, че и днес полицията е арестувала няколко души в провинцията, заловени в момент, когато раздавали пари на избирателите.
Въпреки че българите, имащи право на глас, са 6,085 милиона според неотдавнашно преброяване, в избирателните списъци фигурират 6,9 милиона души, пише АФП. Това разминаване поддържа подозренията за манипулации и много европейски наблюдатели бяха изпратени да наблюдават развитието на изборите, допълва агенцията. Тя припомня, че първият тур на 23 октомври е бил белязан повече от всякога от нередности. АФП цитира данни на Трансперънси Интернешънъл за 6% до 10% анулирани бюлетини спрямо 3% при предишните избори.