Посещението на президента на САЩ Доналд Тръмп в Полша ще бъде запомнено като първата ми спирка при второто му пътуване, посветено на НАТО. Там той трябваше да популяризира американските доставки на втечнен газ, за да превърне страната в център на доставки за Източна Европа. Също така беше обявено, че е подписан договор за доставка на противорактени системи „Пейтриът“, която е на стойност от $ 7.6 млрд.
Първите доставки на системите могат да бъдат направени до две години. Споразумението е от ключово значение за програмата по модернизирането на полските военни до 2023 г. САЩ обещаха да помогнат за създаването на полска национална система за противовъздушна отбрана.
Това пише анализаторът Андрей Акулов в анализ за Strategic Culture. Той разглежда евентуалното разполагане на американски противоракетни системи в страната.
Ракетната система Patriot PAC-3 е предназначена за защита на снаряди земя – въздух. Смятат я за последна линия на защита. Версията PAC-3 е специално проектирана за прехващане и унищожаване на ракети, засягайки чрез кенетична енергия и системата „удари за да убиеш“.
Ракетата има обхват от 70 км и достига надморска височина от 24 км. Системата предоставя защитни данни за над 9 ракети. Развива скорост от 1600 метра в секунда. Системата може да защитава от балистични ракети район с периметър от 15 – 20 км.
Системата PAC-3 може да се защитава срещу всякакъв вид балистични ракети. Тя обаче е по-малко ефективна срещу въздушни ракети и въздухоплавателни средства. За това и се предоставя заедно със системи на Patriot PAC-2 за удари на далечни разстояния.
Системата изцяло зависи от сателит в орбита, който да й предостави данни за ориентиране. Този процес отнема около 90 секунди, което е с 10 пъти повече в сравнение с руската система я S-400.
Руските ракетни системи за противовъздушна отбрана са по-различни от тези на САЩ, тъй като са по-малко зависими от сателитни данни и имат по-голям брой едновременно ангажирани цели.
В хипотетичен конфликт PAC-3 едва ли ще се справи с руски балистични ракети „Искандер“, които са силно маневрени и чрез радара си създават смущения. Американската система не е проектирана, за да противодейства на маневрени ракети на висока скорост, докато „Искандер“ е проектирана, за да противодейства на PAC-3 и системата THAAD.
В началната фаза руската ракета лети почти вертикално към пространството, както междуконтинентална балистична ракета. След достигането на най-високата точка, „Искандер“ се придвижва към целта си, като лети така, че да е далеч от противоракетна система.
Достигайки целта си, ракетата се обръща на 90 градуса и започва да маневрира. Така, че тя не може да бъде поразена от „Пейтриът“ нито в началото, нито в края на курса си. Избягващата траектория я прави почти непоразима. Тоест „Искандер“ лети твърде високо за PAC-3.Освен това ракетата ползва примамки, които имат почти идентичен радарен сигнал. Американската система няма топлинни сензори, различаващи цветове, за да може да насочи ракетите си към правилната цел.
В момента в Полша се изгражда цялостна система за противовъздушна отбрана, от която PAC-3 е част. Следващата стъпка вероятно ще е разполагането на система THAAD . Така Полша ще се превърне американски елемент за противовъздушна отбрана. Тя ще е разположена в Европа в близост до руските граници. Тоест Варшава ще плати за система, която постоянно се модернизира. Това обаче не значи, че ще има най-доброто. Така например Турция, която е член на НАТО, поиска от Русия да й продаде система S-400 BMD. Москва е готова да подпише сделката. Анкара имаше всички възможности преди да одобри сделката. Саудитска Арабия, стар американски съюзник, също поиска такава. Прието е, че S-400 нямат аналог в света. Системите Patriot обаче трябва да се продават. Така създават работни места. Принципът е „Америка на първо място“.
Сигурността на Полша няма да бъде подобрена ако се присъедини към балистичната отбрана на НАТО. Така тя само ще се превърне в мишена за руската армия. Това показва колко лесно е да се създават заплахи и колко пари и усилия отиват за тяхното възпиране. Това не са най-добрите ракетни системи в света и единственото, което получаваш с тях са разходи и подкопана сигурност.
По време на срещата с Доналд Тръмп полският президент Анджей Дуда заяви, че иска допълнителни американски войски да бъдат разположени в страната му, като тя вече е домакин на 5000 военни. Това е и една от малкото страни – членки на НАТО, които отделят по 2% от своя БВП за сигурност.
Полша иска да играе важна роля в Европа, но така само ще плати по-високи разходи за отбрана и трансфер на газ. Сигурността ще бъде намалена, а не увеличена. Бюджетът ще понесе тежък удар. Полша няма какво да спечели.