Заплахите на Иран да затвори за танкерите Ормузкия проток засили натиска над петрола на световните борси, коментира агенция Блумбърг.
Сортът Брент е поскъпнал с 13 % през 2011 г., срещу 22% за 2010 г. , припомня Ройтерс. През 2012 г. се очаква петролът да поскъпне с нови 15% на годишна база.
Поне до неделя цените на черното злато се стабилизираха около 107 долара за барел, подкрепени от силния долар и очакваните по-добри данни за нефтените запаси на САЩ, които ще бъдат публикувани в неделя.
На 27 декември Иран заплаши да затвори Ормузкия проток, ако западните страни наложат ембарго
върху износа на ирански петрол. „Нито една капка петрол няма да премине Ормузкия проток", наля допълнително масло в огъня първият вицепрезидент на Иран Мохамад Реза Рахими пред държавната агенция ИРНА.
Подновеното напрежение в района на Персийския залив идва след опасенията, че Израел може да удари Иран, чиято ядрена програма страната възприема като заплаха. Техеран отговори с широкомащабни маневри.
ЕС, който закупува 18% от иранския петролен износ, в момента проучва възможността за увеличаване на международните санкции чрез съкращаване на покупките на ирански нефт заради несговорчивостта на Техеран по ядрения въпрос.
Подобни санкции обмислят и САЩ. Ирански официални лица предупреждават, че ако Западът се опита да блокира износа на ирански петрол, цената на петрола на световните пазари ще скочи над два пъти и ще достигне 250 долара на барел.
От своя страна
Белият дом даде недвусмислен сигнал, че няма да се пазари с режима на аятоласите в Техеран
и изпрати кораби от Пети американски флот в района на Ормузкия проток.
Саудитска Арабия опита да успокои пазарите, отбелязвайки, че арабските страни от Персийския залив няма да допуснат криза и са готови да увеличат добивите.
Ормузкият проток е невралгичен за пазарите, защото през него минават около 40% от петрола, пренасян с танкери.
Заплахите на Иран да затвори Ормузкия проток са недопустими. Такъв ход би бил в нарушение на международните правни норми, заяви говорителят на френското външно министерство Бернар Валеро.
Затварянето на протока ще бъде „по-лесно, отколкото човек да изпие чаша вода“, заяви командирът на военно-морските сили на Иран Хабиболах Саяри. Анализатори заявиха пред Ройтерс, че режимът на радикалните аятоласи в Техеран не разполага с достатъчно сили, за да приложи на практика заплахата си. В неговите възможности е обаче да използва създадените ракетни системи за всяване на паника в корабоплаването.
Най-лесният начин за Иран е да минира пролива.
Корабоплаването в Ормузкия проток се урежда от международното право и съответната конвенция на ООН от 1982 г..
Протокът е разположен при южните брегове на Иран. Той има голямо стратегическо значение, тъй като съединява Персийския и Оманския залив.
В най-тясната си част протокът е широк около 50 км, а дължината му е около 200 километра.