Отидете към основна версия

6 178 17

Уикилийкс: България - корупция, мафия и бюрокрация

  • уикилийкс-
  • stratfor-
  • организирана престъпност-
  • мафия
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

„Организираната престъпност в България е инвазивна и играе голяма роля в правителството и бизнес операциите”. До този извод стига американската частна разузнавателна компания Stratfor, с чийто секретни имейли се сдоби вчера Уикилийкс. Българският партньор на сайта – bivol.bg публикува изводи на компанията, считана за сянка на ЦРУ, направени за страната ни. 

„Корупцията в правителството и полицията е всеобхватна, виртуално безнаказана, част от обществото“, гласи друга констатация.

Такова проучване е изготвено за България през 2008 г, става ясно от кореспонденцията на фирмата, публикувана в Уикилийкс. За да реагира бързо на търсенето, компанията поддържа и периодически обновява типови документи с комплексни критерии за оценка на страните, обект на инвеститорски интерес - така наречените Supplier Relationship Management доклади (SRM).

SRM-докладите на компанията се състоят от 7 части: „Престъпност“, „Терор и въстания“, „Политическа и регулационна среда“, „Международно напрежение“, „Неправителствени организации“, „Профсъюзи“, „Природни бедствия“. Всеки документ представлява въпросник с оценки по точкова система. Дадена е и общата тенденция към подобряване или влошаване на ситуацията спрямо предишния период на проучването.

Най-шокиращите данни за България са в графата “Престъпност”.

От нея потенциалният инвеститор научава, че организираната престъпност е инвазивна и играе голяма роля в правителството и бизнес операциите.

Твърди се, че сигурността в пристанищата е нулева. Мафията владее портовете и ги ползва постоянно за контрабанда и други престъпления, които не се докладват и остават без противодействие, анализира компанията.

Същото е положението по отношение на сигурността по пътищата и железниците. Описаната е като е „отчайваща“, тъй като контрабандата и други престъпления не се докладват и няма противодействие.
Кражбите на карго са чести, включват насилие и са значителен проблем за прекъсването на веригата на доставките.

Организираната престъпност контролира изцяло веригата за доставки, се казва в доклада и продължава: „Чуждестранните компании са редовна мишена за организираната престъпност. Поне веднъж месечно те са жертва на рекет, негативни пиар кампании, физически нападения срещу компанията и нейните служители“.

„Политическата и регулаторна рамка се характеризира с относителна политическа стабилност, но и с повсеместна бюрокрация. Наблюдават се внезапни кампании на гласовит икономически национализъм, свободни интерпретации на законите, преференциални принуди за фирмите, слаба централна власт и произвол от страна на местните власти“, става ясно от обобщавания анализ.

Отчетено е оце, че присъединяването към ЕС не е променило картината. Това, че са приети промени в законите не означава, че ще бъдат приложени - смята анализаторът на Stratfor и дава негативна тенденция в тази част на проучването.

Добри новини за инвеститорите има в графите за тероризма и въстанията. България не е обект на терористични нападения, които могат да повлияят на гладката работа на бизнеса. Умерен е рискът от природни бедствия (наводнения по Дунав и слаб риск от земетресения).

От профсъюзите не могат да се очакват особени проблеми. Влиянието им в бизнеса е умерено, а икономическото и политическо влияние на синдикатите и слабо. Стачките са рядкост и протичат без насилие. Профсъюзите са сговорчиви и предпочитат да се договарят и да лобират. Законите за синдикалната дейност са направени "от правителството и за правителството". Намалява броят на работниците, които членуват в синдикати.

Неправителствените организации също са беззъби, без влияние върху решенията на правителството и законодателите в областта на корпоративната политика.

Добре е оценена и международната стабилност, липсата на конфликти и военни действия със съседни страни, но инфраструктурата за импорт/експорт и енергийните доставки получава голяма черна точка, заради липсата на независимост и на резервни мощности. Проблем са и лошите комуникации по море, реки, пътища и железопътен транспорт.

Проучването на Stratfor е изготвено през 2008 г. и е актуализирано за последен път през юни 2009, преди последните парламентарни избори. Към този момент в страната все още имаше приток на чуждестранни инвестиции, преди кризата да пресуши инвеститорския интерес. Вероятно това е и причината документите да не са осъвременени през последните три години.

Цялостното впечатление от този доклад за България е, че става дума за страна с инфраструктура от Третия свят, държавно устройство в полза на бюрократи и корумпирани политици, без гражданско общество, завладяна от мафията, но и с някои достойнства: не е в състояние на международна или гражданска война и не е огнище на тероризъм и земетресения.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини