Отидете към основна версия

14 039 36

Арх. Янита Тарабанова пред ФАКТИ: От днес „Горубляне“ блокира „Цариградско шосе“ в 18.30 часа

  • арх. янита тарабанова-
  • янита тарабанова-
  • горубляне-
  • протест-
  • земя-
  • софия

Подготвя се нова национализация на имоти за жълти стотинки

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

От днес жителите на столичния квартал „Горубляне“ ще блокират „Цариградско шосе“ в 18.30 часа. Това заяви в интервю за ФАКТИ арх. Янита Тарабанова, която е част от Инициативния комитет „Горубляне”. Причината е, че въведеното в момента изменение на Закона за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост се отваря вратичка държавата да влиза във владение на имота, без да е платено цялото обезщетение.

Допълнителен бонус в този закон е, че до момента принудително можеше да се отчуждава имот за неотложни държавни нужди или на обществото, които не могат да бъдат задоволени по друг начин. Става дума за магистрали и трасета на газопроводи. С две думи това са големи инфраструктурни обекти.

В момента арабски шейх, който иска да строи в България, може да се спазари с правителството да получи частни имоти за жълти стотинки, предупреждава арх. Тарабанова. Тя припомня, че не може законът да погазва конституцията и частната собственост да се отнема. Това е абсолютно противоконституционен закон. Това си е национализация.

Защо искате отмяна на Закона за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост?

Въведеното в момента изменение на Закона за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост се отвори вратичка държавата да влиза във владение на частен имот, без да е платено цялото обезщетение. Ще се плати обезщетение, което властта сама си е определила. Например експерти от министерството определят 10 лева за квадратен метър. Изплащат тази сума и твърдят, че така се изпълнява конституцията. Все пак Основният ни закон казва, че трябва пълният размер на обезщетението да бъде платен. За това е нужно да имаме влязло в сила съдебно решение, което да посочва точната сума на това обезщетение. Освен това тя трябва да бъде приведена по сметка на собственика и едва след това да започва строителството. Този процес обаче се прескача в момента. Когато общините или държавата овладеят имот, те никога не плащат пълната цена на имота, защото аз не мога да ги принудя да платят. Не мога да си извадя изпълнителен лист срещу държавата. Изпълнителен лист мога да извадя срещу физическо лице или фирма. И така мога да ги принудя да платят. Когато срещу мен е държавата няма как да го направя. Единственият ми шанс е да ходя в Страсбург. Нелепо е все пак за всяко нещо да се ходи до Страсбург.

Допълнителен бонус в този закон е, че до момента принудително можеше да се отчуждава имот за неотложни държавни нужди или на обществото, които не могат да бъдат задоволени по друг начин. Става дума за магистрали и трасета на газопроводи. С две думи това са големи инфраструктурни обекти. В момента законът позволява за всяка нужда на общината, например за паркоместа или за паркинги, да се заграбват частни имоти. Още по-скандално е, че от новите промени ще могат да се възползват частни инвеститори. Това вече е нелепо. Не може да се отчуждава частна собственост в полза на частни инвеститори. Например пристига арабският шейх, който иска да направи затворен комплекс в поляната на Горубляне и Младост. Той решава, че ще му е по-евтино, ако отиде Министерски съвет и там да се спазари. И правителството решава да отчужди земята ми срещу 10 лева за квадратен метър. И така Министерския съвет му подарява земята, за да си направи техпарк, голф игрище и каквото му хрумне. Не може така законът да погазва конституцията и частната собственост по този начин да се отнема. Това е абсолютно противоконституционен закон. Това си е национализация.

Какво трябва да се направо, за да се гарантира частната собственост?

За да се гарантира частната собственост, когато държавата реши да прави магистрали, правителството трябва да намери пари за отчуждителните процедури, оценя имота или най-добре е да предложи замяна на имотите. Държавата има достатъчно държавни и общински имоти. Например взема моите 100 или 500 кв. м., които попадат на магистралата и ми дава други 100 или 500 кв. м. в съседство.

Трябва да отбележим, че държавата изключва имотното обезщетение като опция. В момента тя се прилага за хора, които имат по 50 дка по трасето на магистралата. Сами можем да се досетим за кои хора става дума. 50 дка по трасето на магистралата може да притежава човек, който си пие кафето с хора от парламента. Например хора, които имат имот по трасето на АМ „Хемус“ могат да бъдат обезщетени с общински имот в центъра на София. Това няма как да е нормално. В момента го въвеждат с новите промени.

Вие от месеци протестирате срещу политиката на общината да използва общински имоти за строителството, а частните за озеленяване? Има ли промяна в намерението на общината в София?

Последният подробен устройствен план (ПУП), който се разглежда за ж.к. „Дружба“ предвижда всички частни имоти да бъдат за озеленяване, а всички общински – за строителство. Когато един частен имот е предвиден с градоустройствена процедура за озеленяване, то той подлежи на принудително отчуждаване. Това също е ненормално. При условие, че квартал „Дружба“ по този начин постига озеленяване от 25%. По закон минимумът е 15%. „Дружба“ постига 25% озеленяване, защото си заграбва чужда собственост. Няма как това законно да бъде обосновано, а те го правят. В Столичния общински съвет ние сме пуснали доста жалби срещу това заграбване. Столичният общински съвет трябва да гледа този ПУП вероятно лятото. В момента не знам за кога е насрочено заседанието, но не вярвам, че общинските съветници ще се съобразят с нашите възражения. СОС се съобразява с възраженията на общинските съветници, но не с тези от гражданите. В момента ПУП-ът на „Дружба“ е абсолютно незаконен. В същото време ПУП-ът, който се правеше за парк „Изток“ в „Младост“ е спрян. Ние пуснахме за този ПУП 1200 възражения и СОС се съобрази с тях.

В момента не мога да кажа, че политиката на Столична община се съобразява с протестите на „Горубляне“. Един път се съобразяват, друг път – не.

Какво липсва в Общия устройствен план на София?

Общият устройствен план на София е абсолютно икономически неосъществим. Той не може да бъде реализиран в близките 100 години. Това е признавала и кметът Йорданка Фандъкова. Казва го „Визия за София“, главният архитект на София. Предвидените мероприятия за публични пространства за над 100 млрд. евро, ако не се лъжа. Няма как да се изпълнят тези неща. Голяма част от тях са паркове. Ако трябва обществото да направи референдум, на който да се пита: Какво предпочитате – улици, училища, детски градини или паркове?

Смятам, че обществото желае тези милиарди евро да бъдат похарчени, за да може човек спокойно да стигне до дома си, детето му да учи в училище, което е санирано и с нормални тоалетни. Всеки предпочита детето му да отиде в детска градина нормално. В това трябва да се влагат средствата на общината, а не в гигантски, в огромни по размерите си паркове, които няма никъде в Европа. Ако се направи проучване, ще се види, че такова чудо, което се предвижда в София няма в никой европейски град. Това е при условие, че имаме Борисова градина, планината Витоша и воден парк Искър. Това е безумие. Ако разумни хора се заемат с новия устройствен план на София и направят една икономическа обосновка на всички зелени терени. Ще се установи дали има средства за всички тези паркове или те ще бъдат редуцирани до най-необходимото.

Не трябва да се забравя, че тези паркове, които са изградени, трябва да се поддържат. Всичко би било чудесно, ако имаше пари за всичко замислено. Знаем обаче, че София не е най-богата столица в света. Ако нашата столица притежаваше бюджета на Москва, би могла да си позволи тези паркове. За съжаление не е така.

Вместо да се предвижда нов парк „Изток“ е много по-добре да се пусне лифта до жк „Младост“. Така столичани ще могат от блока си да хванат лифта и да се качат на Витоша. Това е много по-разумно и много по-евтино. Самите еколози казват, че почвата под бъдещия парк „Изток“ не е годна за растения. Тя трябва да се изгребе и да се насипе нов хумус, за да имаме устойчив парк. Там няма и вода. Дърветата трябва да се поливат. Вие вярвате ли, че някога това ще се случи. Това няма да се случи. Просто заблуждават хората, за да гласуват за тях хората. Подобна е ситуацията с „Парка на таралежите в Дружба“.

Това е теренът зад „Експо център“ и той е огромна денивелация. Там се предвиждат 11 блока в разломната зона. А пред тези 11 блока, на равния терен се предвижда „Паркът на таралежите“. Той ще е на частни терени. Това също е велика глупост, която не може да се измисли от архитект. Това е измислено от Лорита Радева. За съжаление тя оглавява комисията, която ще прави оценка за зелените зони в София.

По тази причина не очакваме нещо много хубаво.

Разбирам, че „Горубляне“ ще продължи с протестите?

Протестите досега бяха в неделя следобед като се надявахме, че правителството да се вразуми. Вместо това то направи тази промяна в закона, която да улесни национализацията на имотите ни, за да могат да влязат и строят, без да са обезщетили техните собственици. По тази причина ние взехме решение протестите ни да станат ежедневни. Те започват днес, от понеделник. Всяка вечер „Цариградско шосе“ ще бъде блокирано в 18,30 часа. По този начин се надяваме да ни чуят.

Всеки българин, който иска да си построи къща, първо си купува терен. След това подава искане за разрешение за строеж. Единствено държавата си позволява да каже- аз нямам пари за отчуждаване, но имам пари за строителство.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 22 гласа.

Свързани новини