Отидете към основна версия

4 862 45

Ще помогне ли руската армия на Лукашенко

  • беларус-
  • лукашенко-
  • армия-
  • русия

В Беларус войските на ССО разполагат с около 5 хил. души състав

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Няколко канала на социалната мрежа Telegram публикуваха съобщения, че по време на уличните сблъсъци в Минск в нощта от понеделник до вторник (10-11 август) „руските специални части“ пристигнали на място, за да помогнат на своите колеги от Беларус. Тази информация скоро беше опровергана - опозиционните беларуски структури явно добре знаят, че засега Александър Лукашенко явно не се нуждае от военна помощ от източния си съсед. Беларуският режим разполага със значителни ресурси, способни да потушат размириците.

Въпреки това в момента руски групи от спецчасти наистина пристигат в Беларус, коментират от руското издание "Независимая газета". Материалът е представен без редакторска намеса от "Фокус".

Генерал-майор Вадим Денисенко, командир на Силите за специални операции (ССО) от Въоръжените сили на Република Беларус (ВСРБ), заяви, че руснаците, както и представители на армиите на много други страни, започват да пристигат в страната от 10 август и "ще преминат през двуседмична карантина". На 23-29 август всички те ще участват на тренировъчния полигон в Брест в 38-ите Международни армейски игри.

"Досега са обявени 18 отбора за първото състезание и 5 за второто. Но всеки ден информацията се променя", заяви Денисенко.

Официален Минск не информира за никакви факти, свързани с участието на беларуската армия и още повече за чуждестранните части в потушаването на размириците в страната. Подобно заключение може да се направи от медийните публикации и видеоклиповете в Интернет. Въпреки това бе съобщено, че в Брест във вторник вечерта, за да се възстанови реда, са били включени сили от 38-а бригада на ССО, които са използвали гумени куршуми срещу демонстрантите.

Според официалната информация тези звена не разполагат с такова оборудване в експлоатация - антитерористичните отряди разполагат със стрелково оръжие според Минск - автомати "Калашников" и картечници, снайперски пушки и др. Техните доставки на боеприпаси включват бойни и халосни патрони.

Служител в една от силовите структури на Република Беларус, който пожела да остане анонимен, заяви пред "НГ", че армията не участва в дейности, свързани с установяването на обществения ред в страната. Той каза, че в Минск е било спокойно следобеда на 11 август и няма информация за стачки в беларуски предприятия.

„Мога да призная, че има изолирани случаи на неподчинение. Но в страната няма масови стачки и никога няма да има, тъй като в Беларус са заети предимно млади хора от 22 до 26 години”.

Според офицера служителите по сигурността нямат причина да подкрепят опозицията, тъй като авторитетът на Лукашенко във военните части е висок.

„Заплатите на беларуските офицери не са по-ниски, отколкото в руската армия, а пенсиите на бивши военни са дори по-високи, отколкото в Руската федерация“.

Активността на Брестската 38-а бригада се дължи на факта, че сега много военни части, включително военнослужещите от ССО, се подготвят за участието в армейските игри, които освен в Беларус ще се проведат на територията на Руската федерация, Китай и редица държави от ОНД.

Москва и Минск продължават да си сътрудничат тясно във военната сфера. Според източник на "НГ" в края на септември 2020 г. руските специални части отново ще пристигнат в Беларус, където се предвижда да се проведат белоруско-руско-сръбските учения „Славянско братство“ с участието на Брестската щурмова бригада. А през август 2020 г. беларуските военни лидери и представители на отбранителната индустрия ще пристигнат в Алабино близо до Москва, където ще вземат участие в международния военно-технически форум „Армия-2020“.

Силите на ССО в Беларус са, както и в Русия, в основата на мобилните формирования от въоръжените сили. Основните задачи на СО са "противодействие на саботажи, разузнаване, борбата срещу незаконните въоръжени групировки, изпълнението на различни задачи със специални методи за прекратяване на въоръжени конфликти".

В Беларус войските на ССО разполагат с около 5 хил. души състав. По-рано медиите съобщаваха, че бойното им кръщение е било през 2011 г. по време на вътрешния конфликт в Либия, когато те са подкрепяли правителството на Муамар Кадафи като съветници, технически специалисти и снайперисти. Благодарение на тях „правителствената армия през първите месеци на конфликта успя да се противопостави по-успешно на НАТО и бунтовниците, да увеличи мобилността на войските и да започне контратака“. Известно е също, че между 2008 и 2013 г. те изпълняваха подобни задачи във Венецуела.

"Беларус ще се нуждае от силова помощ от Русия само в случай на явна агресия срещу тази страна. Но засега не се откриват подобни заплахи", заяви пред NG военния експерт и генерал-лейтенант в резерва Юрий Неткачев. Той е уверен, че Лукашенко ще се справи сам с вътрешните проблеми - без помощта на армията и още повече без помощта на Москва.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 8 гласа.

Свързани новини