Отидете към основна версия

7 894 23

Приказният кипърски плаж "Вароша": От пленник на политиката до предизборно оръжие

  • севернокипърска турска република-
  • вароша

Повече от очевидно, че Ердоган и този път поставя света пред свършени факти – както се случи и в спора с Гърция за газовите находища в Средиземно море

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Тази неделя в самообявилата се Севернокипърска турска република ще се проведе първият тур на президентските избори. Един легендарен плаж се превърна в ябълката на раздора по време на кампанията.

Над 40 години достъпът до кипърския плаж "Вароша" беше ограничен. Сега той отново е частично отворен - пореден обрат в дългата му история. През 60-тe години на 20 век "Вароша" е приказен 3-километров плаж с фин пясък. После идват масовият туризъм, бетонът и хотелските укрепления с 10 000 легла. "Вароша" печели световна популярност. Tук почиват Елизабет Тейлър, Бриджит Бардо, София Лорен и Ричард Бъртън. В един период "Вароша" осигурява на Кипър половината от всички туристически приходи.

През 1974 година обаче тази небивала история на успеха приключва по тъжен начин. Турските окупатори превземат град Фамагуста, с който е свързан плажът, а 40 000 кипърски гърци напуснат домовете си. Райското кътче с финия пясък се превръща в призрачен пейзаж зад бодлива тел. Властите забраняват достъпа до "Вароша", като забраната важи за абсолютно всички, независимо дали са гръцки или турски кипърци. Въпреки това този регион не изпада в забвение, а Фамагуста и до днес си остава символ на разделението на острова. В рамките на преговорите за възстановяване на единството на Кипър, "Вароша" открай време играе ключова роля. Нека да го върнем на кипърските гърци, които някога живееха тук, защо това ще повиши взаимното доверие – това гласи една от позициите.

Отварянето на "Вароша" за посетители: дързък вътрешнополитически ход

"Вароша" има идеално географско местоположение и огромен туристически потенциал, икономическата му тежест е сериозен акцент в преговорите. Турският президент Ердоган обаче настоява на своето. Турците проявили голямо търпение досега, но не получили нищо, тъй че "Вароша" си оставала част от Северен Кипър. Ердоган направи това изявление в присъствието на Ерсин Татар, премиер на международно непризнатата Севернокипърска република. Двамата оповестиха, че част от плажа отново ще може да се използва за туристически цели. Това беше шамар не само за кипърските гърци, но и за другите лидери на Северен Кипър – президента Акънджъ и външния министър Йозерсай. Защото до този момент те двамата изобщо не знаеха за такива планове.

Това, което се случва в момента, е срамно петно за демокрацията в Северен Кипър и директна намеса в президентските избори, възнегодува Акънджъ в едно телевизионно предаване. Ясно е, че ходът с "Вароша" цели да подкрепи един конкретен кандидат, смята президентът на непризнатата държава. Той има предвид своя основен съперник, премиера на същата държава Татар.

На изборите, които ще се проведат в неделя, се кандидатира и външният министър Йозерсай. Той вече напусна правителствената коалиция, а това означава, че правителството си отива. Самият Йозерсай вече от години настоява за икономическо сътрудничество между двете части на острова. Той смята, че кипърските турци и кипърските гърци би трябвало на равна нога да преговарят и по най-горещата тема в момента: добива на нефт и газ.

Специално за "Вароша", която кипърските турци наричат "Мараш", Йосерзай казва, че трябва да се върнат правата на бившите собственици, а двете страни заедно да се погрижат за икономическото възстановяване на тази туристическа дестинация. Той остро атакува решението на Ердоган и Татар, наричайки го "пиратска акция".

Ердоган си навлече сериозни критики отвътре и отвън

Една от малкото критични медии в Турция, "Gazete Duvar", също пише за предизборна манипулация. Според коментатора на вестника, Ердоган и Татар подценяват интелигентността на хората в Северен Кипър, които са много ядосани на тази турска намеса. Северен Кипър получава от партията на Ердоган точно онова, което получава и цяла Турция: потъпкано върховенство на закона, четем още в коментара.

Бурни критики се надигнаха и на международната сцена. Според Кипър и Гърция, този демарш на Ердоган и Татар нарушава всички резолюции на Съвета за сигурност на ООН. ЕС обвини Анкара, че създава нови напрежения между Кипър и турската Севернокипърска република. Русия също осъди взетото решение за плажа.

В същото време е повече от очевидно, че Ердоган и този път поставя света пред свършени факти – както се случи и в спора с Гърция за газовите находища в източно Средиземно море.

В случая обаче има и признаци, че напрежението може да спадне. В рамките на един форум в Братислава турският външен министър Чавушоглу разговаря директно с гръцкия си колега Дендиас. Гръцката страна заяви, че се водят сондажни разговори и има договорка за мерки по укрепване на взаимното доверие.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 2 гласа.

Свързани новини