Отидете към основна версия

4 268 38

Защо маските не спират COVID-19?

  • предпазни маски-
  • маски-
  • коронавирус-
  • covid-19

Частиците на коронавируса са твърде малки, за да бъдат спрени от маска, но често пътуват с по-големи капчици вода. Тези капчици са достатъчно големи, за да бъдат уловени от маската

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Ако маските за лице наистина спират коронавируса, защо толкова много хора все още се заразяват? Световната здравна организация насърчава носенето на маски дори на коледната трапеза. Например във Великобритания проучванията показват, че три четвърти от жителите носят маски в задължителни зони, но вирусът се разпространява с поразителна скорост. Експертите се опитват да разберат: наистина ли носенето на покритие за лице предпазва срещу заразяване с новия коронавирус, пише руският вестник “Московский Комсомолец“.

Помага ли носенето на маска да се предпазите от коронавирус? Споровете около този въпрос са между противниците на маските и спазващите закона и носещи защитния аксесоар. Последните изглежда са в мнозинството - поне във Великобритания. Анкети показват, че три четвърти от британците носят маски на задължителни места - обществен транспорт, офиси, кръчми и ресторанти, когато не са седнали на маса и в повечето затворени пространства, според Daily Mail.

Инфекцията обаче се разпространява бързо. През изминалата седмица случаите са се увеличили в почти всички части на Англия, а в някои райони степента на заразяване се е удвоила в сравнение с април.

Страните, които са въвели задължително носене на маска на открито, като Испания и Италия, също не са избегнали новите опустошителни вълни на COVID-19.

Теорията е, че на закрито маските улавят вирусни частици, които се отделят от устата или носа на заразен човек, когато кашля, киха или говори. През последните шест месеца няколко проучвания показаха, че маските са ефективни в това отношение. През юни The Lancet събра данни от 172 проучвания от 16 държави и заключи, че двуметровото социално дистанциране и носенето на маска за лице намаляват риска от заразяване с новия коронавирус.

Американско проучване, публикувано през август, установи, че процентите са четири пъти по-ниски в страните, където носенето на маски се счита за норма или е било въведено като задължително от правителството.

В Обединеното кралство повечето данни водят до заключението, че маските са ефективни на ниво популация, когато се носят от заразен човек.

Професор Пол Дигард, вирусолог от Университета в Единбург, който участва в изследването, обяснява: „Основният източник на предаване е чрез течни капчици в резултат на кашлица и кихане, които изпращат вируса във въздуха. Частиците на коронавируса са твърде малки, за да бъдат спрени от маска, но често пътуват с по-големи капчици вода. Тези капчици са достатъчно големи, за да бъдат уловени от маската. "

Но капчиците не са единственият начин, по който вирусът се разпространява. През юли СЗО публикува нови насоки за това как вирусът се разпространява чрез по-малки и по-леки частици, които пътуват във въздуха - като дим или прах - и се задържат дълго след като заразеното лице напусне района.

„Маските могат да направят малко, за да спрат въздушното предаване“, казва професор Дигард. „Частиците коронавирус, които не се съдържат във водните капчици, са твърде малки, за да бъдат спрени от маските.“ Експертът обаче добавя, че само малка част от инфекциите се разпространяват чрез въздушни капчици, тъй като вирусните частици не се задържат във въздуха твърде дълго. Но има малко доказателства за ефективността на маските в реални условия.

Повечето изследвания, направени през пролетта и лятото, включват лабораторни тестове с помощта на вентилатори за симулиране на човешка кашлица и наблюдение на ефективността на маските за ограничаване на движението на капчиците вода.

Едно изпитание в реалния живот, включващо 6000 участници, носещи хирургически маски на обществени места, се оказа неубедително. Професор Джими Уитуърт от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина добавя: „Дори истинските изследвания са затруднени от факта, че не знаете дали участниците наистина носят маската правилно и дали изобщо я носят“.

Налични са малко изследвания дали носим маски по правилния начин, но експертите казват, че това е често пренебрегван аспект на дебата. Професор Уитуърт казва: „Изследванията показват, че те са ефективни, но трябва да се носят правилно - с покрити уста и нос“.

Що се отнася до това дали те спират проникването на вируса, като защитават собственика, доказателствата са още по-крехки.

Изследванията не вземат предвид неизвестни променливи, като например колко често хората ги носят. „Маските едва ли ще ви попречат да се разболеете от вируса, но е по-вероятно да предпазят заразените капчици вода да не излизат от устата ви“, казва професор Дигард.

Маските са по-малко мощни от друг ключов инструмент за предпазване - социалното дистанциране. И все пак, според национално допитване през октомври, 42 процента от британците в даден момент са нарушили правилото за разстояние от 2 метра, в сравнение с едва една десета от анкетираните, които не са носили маска в магазина.

Професор Уитуърт казва: „Двата най-важни рискови фактора за инфекция на с новия коронавирус са липсата на вентилация и пренаселеността. Колкото повече въздух споделяте с другите, толкова по-вероятно е да го хванете. "

Официалният съвет е да носите маски за лице, когато социалното дистанциране не е възможно. Данните показват, че това наистина е така и учените казват, че ако не бяха маските, може да има още повече инфекции.

Данните от Public Health England показват, че повечето огнища между август и октомври са избухнали в училищата и на работните места - в среди, където хората рядко носят маски. Междувременно кръчмите и ресторантите, които изискват маски и могат да се събират само на малки групи, представляват около пет процента от всички огнища.

Друга гореща точка е в домовете, където хората рядко носят маски. Всъщност не знаем със сигурност какъв ефект имат маските. „Но здравият разум ми казва, че си заслужава“, казва професор Уитуърт.

Професор Дигард смята лабораторните изследвания за достатъчно доказателства, че маските дават по-голяма защита, макар и не винаги директно.

Италианските изследвания показват, че носенето на маски ни прави по-склонни да се придържаме към социалното дистанциране и други ограничения, свързани с пандемията. Професор Джулиан Тан от Университета в Лестър казва: „Учените предполагаха, че маските ще дадат на хората фалшиво чувство за сигурност и ще ги накарат да се успокоят. Но изследванията показват обратното. Когато хората слагат маски, те започват да разбират по-добре околните и да се придържат към правилата. "

В крайна сметка, дори ако носенето на маска носи малка полза, то носи малък или никакъв риск. Както каза професор Дигард, "Какво ще загубите, като ги носите?"

Превод и редакция: Юлиян Марков

Източник: "Фокус"

Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 14 гласа.

Свързани новини