„По принцип Районната администрация трябва да отговаря за осъществяването на контрол върху ремонтните дейности или подобрителните дейности на територията на нашия район. Така е в абсолютно всеки един район в София, предполагам и в останалите градове. В случая обаче такъв контрол липсва“.
Това каза Цанко Донков пред ФАКТИ. Случаят, за който става дума е „изливането и полагането на асфалт по време на валеж и във видимо пълната с вода яма“ на улица „Плиска“, в столичния квартал „Лагера“, район „Красно село“. Именно за това сигнализираха потребители в социалните мрежи на 12 януари тази година.
Цанко Донков е жител на столичния район „Красно село“ и основател на гражданската инициатива „Район Красно село - инициативност и решения за бъдещето“, която представя себе си като „група за своевременно осведомяване и активизиране на жителите по актуални въпроси“, касаещи район „Красно село“. Районът включва кварталите „Хиподрума“, „Бели брези“, „Лагера“, „Славия“, „Бъкстон“, „Красно село“, „Крива река“, „Борово“.
След като вижда видеоклипа с полагането на асфалта на 12 януари, Донков пише към Районната администрация в район „Красно село“.
„Проблемите тук са два. Първо, от Районната администрация извадиха документи, с които показват, че те предварително са уведомени за този ремонт – тоест Районната администрация е съгласувала ремонтната дейност с фирмата. Въпреки че от Районната администрация са знаели за този ремонт, спрямо показаните от нея документи, те не са осъществили този контрол.
Тогава всички виждаха какво е времето - беше изключително студено. Аз направих и допълнително проучване сред инженери. Тяхното експертно мнение е, че асфалтова настилка – каквато и да е тя, не се полага при под 4 °C, а тогава времето беше доста под 4 градуса. Освен това може да се види ясно от клипчето, че асфалтът е излят върху вода, върху локва, която локва не е малка. Можете да видите колко огромна е площта на покрития асфалт, можете да си правите заключения.
Проблемът тук идва и от друга страна – тъй като Районната администрация разчита изцяло на сигнали от граждани, се наблюдава едно изключително забавяне в отговорите по сигналите на граждани. Тези сигнали те подават по каналния ред, който Районната администрация изисква от нас. Тъй като това клипче се случва тук и сега – по време на нашия разговор образно казано, и след 5 минути машините ще си тръгнат, аз уведомявам – като създател на групата „Район Красно село - инициативност и решения за бъдещето“ съм поел ангажимента да уведомявам компетентните институции за определени дейности, в случая аз уведомих Районната администрация по Фейсбук. Те автоматично получават известие, че има някакъв сигнал някъде и реално ако разполагат с нужния екип, те веднага могат да го видят и на секундата да изпратят проверяващ човек, компетентен в строителната дейност, а той да констатира, че асфалтът се полага върху вода при неблагоприятни метеорологични условия“, разказа Донков пред ФАКТИ.
На въпроса защо в конкретния случай Донков не се свързал с Районната администрация по официалните канали за комуникация, той отговори: „Ставаше въпрос за казус, който трябва да бъде проверен и спрян тук и сега. Това не е сигнал, който търпи човек да ходи до администрацията или търпи човек да тръгне да пише писма по имейл“.
Отговорът на местната власт дойде от името на кмета на район „Красно село” Росина Станиславова. „Хората са прави да недоволстват. Възложител на този ремонт не е Районната администрация, а е „Софийска вода”. Към днешна дата този обект не е завършен. Ремонтните дейности трябва да приключат на 28 януари. От „Софийска вода” получихме отговор, че те са положили груб асфалт, докато спре дъждът, за да не стои кално”, каза пред NOVA тя. „На пътното платно е положена временна настилка, която цели запечатване на основата и осигуряване на проходимост на улицата”, каза още Станиславова в публикация на своя Фейсбук профил.
„Не съм експерт и не претендирам за това, но проблемът е видим. Ще последва ремонт, който ще е не след дълго време, защото положеният асфалт е излят върху локва, върху вода и по този начин той става негоден като основа на бъдещия асфалт, който ще бъде положен. Това, което разбрах от инженерите, с които имах разговор е, че е редно, когато се иска да няма кал, по която да минават жителите на тази улица, се полага чакъл. Този чакъл след това трябва да бъде натъпкан със съответните машини и изгладен. Чакълът няма да стане негоден и няма да стане предпоставка за следващи ремонти. Проблемът, който съществува на територията на район „Красно село“ с лошата пътна инфраструктура е именно поради липсата на т.нар. основа под асфалта. Тоест асфалтът няма здрава основа, която да го държи стабилен. Поради тази причина се появяват всички дупки и кръпки по улиците на нашия район“, каза още жителят на район „Красно село” Цанко Донков.
По повод инициативата „Район Красно село - инициативност и решения за бъдещето“, която Донков основава, той каза: „Инициативата представлява една Фейсбук общност. В момента се случват редица подобрения, като едно от последните подобрения, които групата успя да постигне, благодарение на доброто сътрудничество на различните институции в нашия град, това е новата мека настилката за игра за децата, които играят на една детска площадка в квартал „Кривата река“. Това е изцяло гражданска инициативна група, която комуникира с различните институции, в т.ч. и Районната администрация. В групата се публикуват много сигнали. На база на тези сигнали, Районната администрация реагира, след което получавам снимка с получения резултат“.