Отидете към основна версия

1 682 0

Възможният катарзис на БПЦ

  • бпц-
  • църква-
  • патриарх

Изборът на нов патриарх е шанс за църквата да си върне изгубения респект. А и предизборните новини са добри - двама от тримата номинирани митрополити заслужават кредит на доверие, казва пред „Дойче веле“ историкът Момчил Методиев

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Добрата вест е, че Ловчанският митрополит Гавриил и Русенският митрополит Неофит излизат на по-предни позиции в предстоящия избор. Биографиите и на двамата са свързани с една много светла личност в българското православие - Левкийския архиепископ Партений, безкомпромисен спрямо комунистическата диктатура - рядък пример през най-черните за вярата времена.

Гавриил е единственият годен за патриаршеско служение член на Синода,

който няма досие на сътрудник на Държавна сигурност. “Досието пък на Неофит не дава основание да се счита, че е доносник. То се състои от 16 страници, които са главно доноси срещу самия Неофит”, свидетелства Момчил Методиев, който е изследвал в детайли документацията за причастността на висшия клир към апарата на комунистическата тайна милиция.

„Кандидатурата на бившия разколник и сегашен Старозагорски митрополит Галактион предизвиква най-много съмнения - не само заради миналото му, но и заради позициите, които сега заема. Той бе сред „пионерите“ във висшия клир, започнали да обявяват бизнесмени за архонти. Налице са сериозни догадки, че църковното му израстване е подпомогнато от Държавна сигурност, която обаче е унищожила материалите от досието му. Галактион се прочу и с венчавките в храма „Свети Александър Невски“, които са забранени от Синода“, припомня Методиев.

На новия патриарх няма да му е лесно

"Патриархът е лицето, символът на българското православие. Той е и посредник между църквата и държавата. Ето защо личният авторитет, публичният образ и неопетненото име на бъдещия патриарх са голямо предимство, което той би имал при защитата на вярата и единството на църквата. Несъмнено духовната му извисеност пък ще му даде свободата да провежда собствена политика. В този смисъл медийното внимание и дебатите вътре в църквата играят позитивна роля“, твърди Момчил Методиев.

Един от приоритетите в тази политика би трябвало да е свързан с кадровото укрепване на БПЦ. Неуреденият статут, както и нередовните и ниски заплати на много от свещениците са сред причините броят им да бъде редуциран до около 1 000 души, а на монасите - до 100. “Едва след решаването на проблемите с единството и финансовото състояние на църквата новият патриарх ще може да потърси и нова визия за ролята на православието в обществото. Но тя задължително трябва да се вмести в непроменяните от векове църковни канони. Мечтите за нещо повече засега са неосъществими“, изтъква Методиев.

Кой ще спечели?

„Радващо развитие е фактът, че в неделя наистина ще има избор, защото бе възможна и хипотезата за предрешен вот с протоколни подвластници. С мнозинство от две трети или след втори тур на двамата най-добре представили се кандидати, България ще има съвсем скоро нов патриарх“, убеден е Методиев.

Според него краят на феодализацията на църквата и капсулирането на митрополитите минава през избора на силна личност за патриарх. Леко предимство в това отношение има Неофит заради по-дългото му пребиваване сред висшия клир. “Но който и да бъде избран, нищо в Българската православна църква не може да бъде решавано без колективното съгласие на Синода. Важен компонент в дебата за бъдещето на православието в България имат и медиите, чийто интерес намалява шансовете за протоколен избор на патриарх”, заключава историкът Момчил Методиев.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Дядо Йосиф подаде оставка

      Американският митрополит Йосиф, който бе говорител на събора и има ключова роля за избора на своя близък събрат Неофит за патриарх, е де ...
    26.02.2013
    3 139
    2