Отидете към основна версия

13 316 56

Защо купуваме евтин и скъп азерски газ? Красимир Манов пред ФАКТИ

  • красимир-
  • манов-
  • газ-
  • газпром-
  • доставки-
  • сащ

Служебното правителство трябва да потвърди доставките на седемте танкера от САЩ, казва експертът

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Най-вероятно газът, който ще ползваме в обозримо бъдеще време, ще бъде доста по-евтин спрямо този на „Газпром“. Това прогнозира експертът Красимир Манов пред ФАКТИ. Ето какво още сподели той по газовата тема.

- Г-н Манов, пред колапс ли е енергетиката ни поради неизвестността пред бъдещите доставки – на газ, на петрол, скъпа електронерегия?
- В никакъв случай не сме пред колапс, защото енергетиката е широко понятие. Енергия може да се добива от въглища. Ние имаме огромно производство на електрическа енергия – заради атомната ни централа и заради Маришкия басейн. С нефта също сме добре, защото има редовни доставки и деривати. Единствено имаме проблем с природния газ. Но, според мен, и той ще бъде решен, защото има достатъчно време до началото на отоплителния сезон.

- Как ще бъде решен…
- Служебното правителство трябва да потвърди доставките на седемте танкера от САЩ.

- Трябва да дадем отговор до 19 август?
- Така е. Вижте, търсенето в момента е много голямо и това е причината цената да се задържа около 2100 долара за 1000 кубически метра. Това означава, че тези седем танкера, които са около 700-800 милиона кубика газ, ни трябват. Все пак трябва да кажем, че три танкера ще дойдат до края на годината и четири са през следващата. И така недостигът ни стига около 1 млрд. кубика. Именно недостигът предстои да бъде договорен. Дали ще е пак с танкери, дали ще е от Турция, дали ще е от Гърция, дали ще е от „Газпром“…

- „Газпром“ опция ли е?
- Разбира се, че е опция. Ние имаме директна връзка, а тръбата влиза директно в България. Тук сложното е свързано с политическата ситуация. Винаги съм казвал, че цената на нефта и газа се определя по политически причини, а не по пазарни. И това е заради войната в Украйна. Така че сложни решения трябва да взима служебният кабинет, но трябва да ги вземе, трябва да се излезе от тази ситуация.

- Дългосрочен договор в момента възможност ли е. Ако приключат действията в Украйна, се очаква, че цената на газа ще падне?
- Тя и есента трябва да почне да пада, когато бъде пусната връзката Комотини – Стара Загора. Тогава вече количествата от Азербайджан, които са около 1 милиард кубика, ще влизат през тази връзка и цялото количество трябва да е на цената, на която е подписан договорът на база формулата на нефтените компоненти. В момента 30% е ниската цена от азерския газ, а останалите 70% са почти колкото е пазарната цена в момента, колкото е на борсата.

- Как ще падне цената…
- 300 млн. кубика газ са на около 1/3 от сегашната цена. Другите 70%, които пак ги взимаме, са на пазарна цена, защото не ги получаваме през връзката Комотини – Стара Загора. А ги взимаме през Кулата - Сидирокастро. Просто ги взимаме през друга точка, която не е дадена в самия договор. И това е причината азерите да казват, че количеството излиза извън обхвата на договора и се калкулира по високата цена. А ние трябва да ги взимаме, защото иначе хептен ще останем без газ.

- Какво е финансовото състояние на „Булгаргаз“. Защо му трябва оздравяване?
- За да говорим точно, някой трябва да извади точните цифри. Едни казват, че дружеството няма капитал, а други, че финансовото му състояние не е чак толкова лошо. Министърът на енергетиката трябва да види и каже какво му е реалното състояние. Но във всички случаи не е това, което беше. Просто там тези, които управляват - визирам изпълнителния директор, който е пак от „МЕТ Енерджи“ и с всичките му „чудеса“, които сътвориха като посредници, и са все негови заслуги, трябва да бъдат проверени. Министърът ще си взима решенията, но, според мен, не виждам как тези хора ще останат. Големи глупости сътвориха и очаквам да ги махнат.

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 51 гласа.

Свързани новини