Отидете към основна версия

13 460 62

Посланикът на Азербайджан Хюсеин Хюсеинов пред ФАКТИ: От 1 юли доставяме на България 2,6 млн. куб. м. газ дневно

  • хюсеин-
  • хюсеин хюсеинов-
  • посланик-
  • азербайджан-
  • газ-
  • договори-
  • нефт

Страната ни има залежи на газ за поне 100 години напред, казва дипломатът

Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Темата за газа е повече от актуална, защото количествата, които получаваме към момента, не покриват пълния обем, от който се нуждаем през зимата. Но какво и колко да очакваме от азерския газ. Къде и как той стига до България… Пред ФАКТИ говори посланикът на Азербайджан н. пр. Хюсеин Хюсеинов.

- Ваше Превъзходителство посланик Хюсеинов, Азербайджан се превръща в един от основните доставчици на газ за България. Как гледате на това?
- Азербайджан винаги е придавал голямо значение на укрепването на двустранното си сътрудничество с България и с течение на годините приятелските ни отношения прераснаха в стратегическо партньорство. Разбира се, енергийният аспект е основната движеща сила в двустранните икономически отношения между нашите две страни. България получава природен газ от азербайджанското газово находище Шах Дениз 2 през Трансадриатическия газопровод (TAГ), който е част от Южния газов коридор (ЮГК) с дължина 3500 километра, струващ 33 млд. щатски долара. От своя страна

Южният газов коридор осигурява годишен пренос на 10 млрд. куб.м. азербайджански газ за Европа, който през следващата година ще достигне стойност от 12 млрд. куб. м.

Азербайджанският природен газ покрива около 1/3 от общото потребление на газ в България, което е съществен принос за диверсификацията на газовите доставки и енергийната сигурност на България. Нека припомним, че през 2013 г. България подписа договор за годишна доставка на 1 млрд. куб. м. азербайджански природен газ за период от 25 години.

- Може ли Азербайджан да бъде сигурен и дългосрочен партньор на държавата ни?
- Азербайджан стартира износа си на петрол през 2005 г. и на газ през 2007 г., като вече почти 17 години предоставя своите енергийни източници на европейския пазар и то без никакви прекъсвания, нарушения на договорите или политическа изгода. Нашата енергийна политика е прозрачна, ориентирана към бизнес и резултатност с цел взаимноизгодно сътрудничество и споделена подкрепа.
Като дългогодишен надежден партньор, Азербайджан има роля в производството, преноса и маркетинга на енергийни източници, което осигурява диверсификация на енергийните доставки.

Природният газ на Азербайджан е по-евтин от останалите на пазара и идва от нов източник.

Южният газов коридор е важен не само поради факта, че предоставя допълнително газ, но и поради това, че представлява алтернативен източник. А това е въпрос на енергийна сигурност.
Както вече споменах, Азербайджан подписа с България договор за доставка на природен газ за период от 25 години. Вземайки предвид този факт, Азербайджан вече може да бъде считан за надежден, сигурен и дългосрочен енергиен партньор за България.

- Какво количество е договорено в момента и колко може да се увеличи?
- Към настоящия момент има подписан договор за годишна доставка на 1 млрд. куб.м. природен газ от Азербайджан. От 31 декември 2020 г. азербайджанският природен газ се доставя до България по алтернативен маршрут през Неа Месемврия. В споразумението за доставка на природен газ от Азербайджан е заложено газът да се доставя по газопровода ИГБ (интерконектора Гърция-България) от Комотини, Гърция, до Стара Загора, България.
Поради забавяне в строителството на газопровода ИГБ, през 2020 г. „Булгаргаз“ проведе преговори с фирмата доставчик. Вследствие на това беше постигнато компромисно решение за временно захранване по алтернативен маршрут Кулата – Сидирокастро. Веднага след пускането в експлоатация на газопровода ИГБ, България ще започне да получава газ от Азербайджан през пункта в Комотини, откъдето газът ще бъде доставян в пълен обем на договорената цена. В резултат на скорошни преговори между двете страни, от 1 юли 2022 г., за България се изнасят около 2,6 млн. куб. м. газ дневно, което е договореният първоначално пълен обем. С други думи, през периода юли-декември на тази година България ще получи около 440 млн. куб. м. газ от Азербайджан.
Освен това, за да се доставят допълнителни количества природен газ за България, дружеството „Булгаргаз“ трябва да договори с компанията доставчик от Азербайджан определени технически и търговски аспекти на доставката.

- Как Азербайджан може да се ангажира във въпросите, свързани с енергийната диверсификация и гарантирането на енергийната сигурност на България.
- Всички договори, сключени с нашите потребители, се изпълняват на 100 процента. Днес азербайджански газ се изнася за Грузия, Турция, България, Гърция и Италия. Активното ни сътрудничество в енергийната сфера има вече 17-годишна история. Имаме добра репутация и добри постижения. Енергийните проекти, инициирани от Азербайджан и подкрепени от Европейския съюз, промениха напълно енергийната карта на Европа. Започнахме с добив на петрол, добив на газ и изграждане на тръбопровод за пренос на петрол, свързващ Каспийско с Черно и Средиземно море. Тази година стартирахме енергиен диалог между ЕС и Азербайджан обхващащ най-различни области, сред които нефт, газ, възобновяеми енергийни източници, водород, енергийна ефективност и други въпроси, а големият потенциал на производството на възобновяема енергия в Азербайджан се оценява високо от Европейския съюз. Азербайджан е не само надежден партньор, но и стабилен стратегически източник на диверсифицирани газови доставки за европейските страни, сред които е и България.

- Какъв е газовият потенциал на Азербайджан?
- Залежите с доказан запас на природен газ в Азербайджан са 2,6 трилиона кубични метра. Тези находища ще стигнат за вътрешно потребление и износ поне за 100 години напред.
През 2021 г. Азербайджан е произвел 43,9 млрд. куб. м. природен газ, като от тях 18,9 млрд. куб. м. са изнесени за външните пазари (8,2 млрд. куб. м. природен газ са изнесени за европейските пазари).
В периода януари-юли 2022 г. Азербайджан е произвел 27,3 млрд. куб. м. природен газ, което е приблизително с 3,2 млрд. куб. м. (13,3 %) увеличение в сравнение със съответния период на миналата година. В гореспоменатия период продажбите на газ за чужбина възлизат на 12,9 млрд. куб. м, което е с 24% повече от същия период на миналата година. От пускането в експлоатация на газовите и кондензатни находища Азери-Чираг-Гюнешли и Шах Дениз са произведени около 198 млрд. куб. м. газ от Азери-Чираг-Гюнешли и повече от 172,3 млрд. куб. м. газ от Шах Дениз.

- Каква е енергийната стратегия на страната ви?
- Енергийната стратегия осигури привличането на дългосрочни чуждестранни инвестиции в развитието на енергийния сектор на Азербайджан, диверсификация на маршрутите за пренос на енергийни източници, ефективно управление на приходите от нефт и газ и навлизане в нов етап на качествено развитие.
Държавният петролен фонд на Република Азербайджан (ДПФАЗ), създаден през 1999 г., осигурява ефективно управление на приходите от въглеводород и справедливо разпределение на петрола сред различните поколения, като насочва приходите от петрол към развитието на приоритетни области. Благодарение на ефективното и прозрачно управление на приходите Държавният петролен фонд бързо се превърна в един от най-прозрачните фондове в света, осигурявайки дългосрочни финансови печалби за настоящите и бъдещите поколения.

В момента активите на ДПФАЗ възлизат на 45,2 млрд. щатски долара.

Добре изработената и изпитана енергийна стратегия на Азербайджан създава допълнителни гаранции за политическата и икономическа сигурност на страната, нови инвестиции, растеж на БВП, нови работни места и подобряване на социалното благосъстояние.

- Как стига азерският газ до ЕС, респективно до България? Предвижда ли се изграждането на нови газопроводи към Европа?
- Европа получава природен газ от Азербайджан по Южния газов коридор (ЮГК), който включва четири отсечки: проектът „Шах Дениз-II“, разширението на Южно-Кавказкия газопровод (ЮКГ), Трансанадолският газопровод (TAНГ), както и крайната му част - Трансадриатическия тръбопровод (TAГ). Коридорът преминава през седем държави – Азербайджан, Грузия, Турция, България, Гърция, Албания и Италия, а Италия е крайната му точка. От 31 декември 2020 г. природният газ от Азербайджан за Европа вече се доставя в Италия, Гърция и България.
Трябва да се отбележи, че ЮГК има и потенциал за разширяване на капацитета си, който може да бъде увеличен до 31 милиарда кубични метра в отсечката на Южно-Кавказкия газопровод (ЮКГ) и TAНГ, както и до 20 милиарда кубични метра за TAГ – като така капацитетът на последния се удвоява. Това означава, че Азербайджан притежава още запаси на газ в своята част от Каспийско море, които в бъдеще биха могли да осигурят допълнителни обеми за инфраструктурата, а износът на газ към различни части на Европа да бъде увеличен. Тези допълнителни количества природен газ биха могли да бъдат доставяни чрез разширяване на ЮГК. Следователно на настоящия етап няма необходимост от изграждане на нови газопроводи от Азербайджан към Европа.

- Азербайджан стартира и обмисля проекти, които проучват възможността за производство на електроенергия от вятърни турбини в Каспийско море. Румънското правителство е заинтересовано от сътрудничество. България е близо...
- В момента в Азербайджан, наред с петрола и газа, имаме възможност да се възползваме от нов ресурс - офшорна вятърна енергия. Този вид енергия има значителен потенциал за постигане на целите ни за декарбонизация и икономическа диверсификация в бъдещото развитие на Азербайджан, а опитът ни в областта на нефта и газа предоставя уникални възможности за развитието на този нов сектор.
Бих искал да отбележа, че нарастващият ни потенциал за възобновяема енергия създаде много добри възможности за по-нататъшното развитие на съществуващия и разрастващ се енергиен диалог с Европейския съюз. В момента се обсъжда нов проект за производство на „зелена енергия“, който включва използването на около 7 гигавата от потенциала на Каспийския вятър, като част от него ще се изнася за Европа, през Грузия и Румъния, чрез подводен кабел в Черно море.

Това е огромен проект и България също може да стане част от него, ако прояви интерес.

Трябва да припомним, че Азербайджан вече доставя на България електроенергия през Турция.

- С какви залежи на петрол разполага Азербайджан към момента?
- Според настоящите оценки в момента Азербайджан притежава около 1 милиард тона петрол. В периода януари-юли 2022 г. Азербайджан е произвел 19,2 милиона тона нефт (сред които и кондензат). Обемът на износа на нефт, включително кондензат, възлиза на 15,6 милиона тона. След въвеждането им в експлоатация, от петролните и кондензатни находища Азери-Чираг-Гюнешли и Шах Дениз, са извлечени близо 596,9 милиона тона нефт (включително кондензат).

- На 5 юни отбелязахме 30 години от началото на официалните двустранни отношения между България и Азербайджан. Какво постигнахме през тези три десетилетия?
- През последните 30 години Азербайджан и България се радват на многостранни отношения, основани на приятелство, доверие и взаимноизгодно сътрудничество. Това партньорство беше укрепено чрез размяна на посещения между двете страни. Азербайджан гледа на България като на приятелска страна, с която сме успели да развием взаимноизгодно сътрудничество в широк спектър от области.
Виждаме голям потенциал за развитие на двустранните икономически отношения в области като транспорт, селско стопанство, туризъм и информационни комуникационни технологии.
По информация на Държавната митническа организация на Република Азербайджан през 2021 г. стокообменът между Азербайджан и България е бил 72,65 милиона щатски долара, като в бъдеще той би могъл да бъде увеличен. През първата половина на настоящата година двустранният ни стокообмен вече достигна 70,5 млн. щ. д. Това е много добро постижение и ние се надяваме тази тенденция на постоянно увеличение на търговския ни стокооборот да се запази и през следващите години.
Традиционно Азербайджан и България поддържат тесни контакти между отделните хора, като заедно постигнахме напредък в обмена и сътрудничеството в областта на науката, технологиите, образованието, културата, здравеопазването, спорта и др.
Тук ще добавя, че архитектурно-музейният резерват „Трапезица” във Велико Търново, който е историческа и духовна столица на България, е важен културен мост между нашите приятелски народи. Както знаете, възстановяването на резервата "Трапезица" - национално богатство за българския народ - беше финансирано от азербайджанската фондация "Хейдар Алиев".
Вярвам, че конструктивните усилия на нашите две страни, целящи разширяването на двустранните ни отношения, гарантират благосъстоянието на нашите народи и укрепват приятелските ни и партньорски връзки.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 46 гласа.

Свързани новини