Обръщението на Президента започва с трите основни сегмента, които предопределят просперитета на многонационалното и поликонфесионалното население – справедлива държава, единна нация, благополучно общество. Поводът е свързан с откриването на VII сесия на казахстанския Парламент. С удовлетворение президентът Токаев отбелязва голямата подкрепа, която чрез рефередум населението на Казахстан дава за политическата модернизация на страната. Логично е политическата модернизация да преминава през икономическите реформи, чиито положителни резултати са предопределени от дихотомията в триадата „граждани-бизнес-държава“. Добре звучи и целта, която се преследва – държавата да създаде благоприятни условия за гаранция на равноправни възможности и справедливост за всички.
Акцентът в обръщението на президента на Казахстан логично е поставен върху областите, в които промяната в положителна посока за обществото да доведе до конкретни резултати. На първо място е посочена новата икономическа политика на Казахстан. За пореден път се подчертава разширяващата се роля на частната инициатива и съзнателното дистанциране на държавните институции. Освен това стимулирането на конкуренция не елиминира справедливото разпределение на националния доход. Впечатляващ е отказът на държавата да участва в ценообразуването освен в неконкурентните пазари, а именно - тарифите на монополистите. Изрично обаче се подчертава, че няма да има натиск от страна на институциите.
Отчита се, че един от основните проблеми за преодоляване е търсенето на устойчив баланс между ограничаване на печалбите на монополистите и необходимостта от инвестиции в инфраструктурата.
Сериозно предизвикателство в решаването на този въпрос е посочено, че ще бъде и създаването на нов бюджетен кодекс.
Обръщението на казахстанския президент Токаев е нов етап от процеса за преобразуване на държавата. В следващите области, в които той поставя ясни и добре формулирани задачи за изпълнение се очертават радикалните мерки, които трябва да бъдат взети, за да може обществото да получи реален шанс за просперитет. Намаляване на бюрокрацията в данъчната сфера, разширяване на възможностите за чуждестранни инвестиции, свързани с индустриалния капитал и проучване на подземните богатства, е поредно доказателство за търсенето на различните начини, методи и средства, които биха създали благоприятни условия за бъдещо устойчиво развитие на Казахстан.