39,5% е била избирателната активност на предсрочните избори на 2 октомври. Това е в рамките на прогнозираното. Около 2 600 000 души са отишли да гласуват. Какво следва? Пред ФАКТИ говори социологът Васил Тончев.
- Г-н Тончев, изборите минаха. Седем партии влизат парламента. Нещо оптимистично виждате ли?
- Не се вижда някакъв вариант, който да породи някаква надежда в страната. При тези обстоятелства трябва да се взимат мерки, защото е наложително.
- В смисъл…
- Трябва да се водят разговори, да им диалог. Трябва да има нормално правителство, което да поеме отговорност за страната. Видяхме какво стана с „Има такъв народ“, които не поеха отговорност, и как постепенно, даже не постепенно, а резонно слязоха от политическата сцена.
- Вотът показва „още от същото“. Кога това и виждате ли как то може да се поправи?
- Може да се поправи, когато се изгради нормална политическа система, в която лявото е ляво, а дясното е дясно.
- Сега много ли се размиват?
- Сега лявото го няма. Това, което направи Корнелия Нинова с БСП, е да вкара партията в патриотичната нисша – ляво-консервативната, а това не отговаря на никакви съвременни критерии за лява политика, за евроинтеграция на европейски ценности.
- Чуваме от повечето партии „… аз с този няма да работя“. Това до какво ще доведе?
- Ще разберем. Но успехът, който могат да направят партиите, се изпълва сега със смисъла на думата - единство. Формулата на успеха се крие и в думата - солидарност, за да минем през кризата. Тези партии, които не заемат тази позиция, ще губят електорална тежест.
- Как гледате и как си обяснявате ниската избирателна активност?
- Има няколко обяснения. Вече почти няма купен вот, защото много сериозни мерки се взеха при последните 2-3 избора. Машинният вот отля значително количество избиратели, които се бяха научили, че трябва да им се плаща, за да гласуват. А и просто много възрастни хора си казват, че това не е за тях. Говоря за чисто психологически шок, не че толкова не могат да се справят с машината. Просто си казват, че вече това не е техният свят и ограничават политическата си активност.
- Все още ли машините затрудняват избирателите. Ваши колеги казват, че те са причината около 500 000 човека да не отидат до изборните секции?
- Чак 500 000 ми се вижда много, но в рамките на 200 000 - 300 000, може би. Това също не е малко, това е някаква културна граница. По-малко образовани, на по-голяма възраст казват, че това – с машините, е за младите…
- Много партии влизат в парламента и все по-трудно става обединението им. Такова бъдеще ли очаква политическата ни система?
- За момента е така. Може би в по-дългосрочна перспектива няма да е така, но в момента ситуацията е такава. В миналия парламент бяха седем партии, сега пак са толкова. Имаме голямо раздробяване и това прави много трудно коалирането. Просто партиите са разнопосочни.
- ГЕРБ-СДС са първа политическа сила. Кабинет без тях може ли да има?
- ГЕРБ-СДС са непреодолими за кабинет, но това не ги прави много щастливи. Това, че трябва да поемат отговорност и да направят кабинет, е още по-трудно за тях, предизвикателство е за тях. Ние видяхме как се държаха в неделя вечер. Те не застанаха в ролята на победител и по никакъв начин не се обърнаха към хората. Когато имаш успех, когато имаш най-голяма подкрепа и интерес, когато хората очакват от теб да се появиш и да кажеш какво ще правиш… А теб те няма? Такова поведение е много пасивно, много депресиращо.
- Президентът Румен Радев колко печели от тези избори?
- Той се държа на равна дистанция от всички.
- Но всички партии имаха упреци към служебния кабинет?
- Това бе част от играта, защото критикуващите партии очакваха, че така по-лесно ще стигнат до определено количество избиратели. Както виждаме, на почти всички, които го използваха, не им се получи.
- Има ли нещо, което ви направи впечатление по време на кампанията?
- Ако направим една аналогия между това, което се случи в неделя вечер, и това, което се правеше преди 5 години, се вижда, че изборите се омаловажават. Преди 5 години се организираше международен пресцентър. Първият, вторият, третият и т.н. даваха пресконференции, обясняваха какво ще правят. В неделя какво стана – едните ги няма, а другите ги гонят по улиците, за да кажат нещо, а журналистите ще се избият в някаква суматоха. Това какво е, това не прилича на европейска държава.
Отидете към основна версия
4 Октомври, 2022 09:05 4 069 27
Васил Тончев пред ФАКТИ: ГЕРБ-СДС са непреодолими за кабинет, но това не ги прави много щастливи
Машинният вот отля значително количество избиратели, които се бяха научили, че трябва да им се плаща, за да гласуват, казва социологът
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 19 гласа.