Отидете към основна версия

1 998 42

Държавата на Путин - паразитен мафиотски клуб

  • русия-
  • владимир путин-
  • кремъл

Засега, както в икономически, така и в политически план, Русия се превръща в Terra incognita, затворена дори за самата себе си

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Корупцията е смазката, без която Путин не би могъл да разчита на пълното послушание на руския елит. Именно Путин превърна корупцията в системна, като преобразува управляващата класа в паразитен мафиотски клуб.

Руската главна прокуратура обяви дейността на „Трансперънси интернешънъл“ (TI) за нежелана на територията на Руската Федерация. В унисон с традиционната руска шпиономания властите изтъкват факта, че тази международна неправителствена организация, която има седалище в Берлин, е "управлявана от граждани на чужди държави". Защо Кремъл атакува така активно антикорупционната организация по време на война?

Статистика и шпиономания

Не са минали и две седмици, откакто Държавната дума разреши на правителството да засекретява каквито си поиска статистически данни. Дейността на руския държавен апарат в контекста на продължаващата война в Украйнастава напълно непрозрачна. А новите закони за секретност изобщо не са временни – ако Русия бъде победена в Украйна, а Путин запази властта си, те едва ли ще бъдат отменени. Това е мечтата на всяка бюрокрация - да няма външни критици, нито публична отчетност.

Ясно е зад какво се крият руските бюрократи – зад плашилото „вражески агенти“. През 1960-те години, когато вече е било възможно да се шегуваш с властите, без да рискуваш да попаднеш заради това в затвора, сатирикът Аркадий Райкин пародира тази пословична руска подозрителност с една шета за съветските летища. Оттогава много неща са се променили, но манталитетът на руския чиновник, а още по-малко на хората от службите, си е останал непроменен.

Повече от две десетилетия „Трансперънси“ се бори активно за въвеждането на максимално строги и прозрачни правила в Русия, за да стане възможно гражданите да получават от държавните органи важна за обществото информация. В началото на управлението на Путин властите също не бяха много активни в това отношение, но мнозина смятаха, че се работи срещу корупцията. Просто тогава Путин използва прозрачността, за да разкрие конкурентите си държавния апарат. А след като получиха пълната власт, управляващите в Русия започнаха да се уморяват от тази откритост.

С избухването на войната в Украйна двете части на тяхното съзнание - параноичната и клептократичната - се сдобриха. Те се страхуват от шпионите и искат да продължат да паразитират свободно върху руската държава. Никаква прозрачност или откритост, особено международна прозрачност, не им е нужна.

Корупцията е в основата на стабилността

"Като организация, бореща се срещу корупцията, тя („Трансперънси интернешънъл“ - бел. ред.) се меси във вътрешните работи на Руската федерация, което представлява заплаха за основите на конституционния ред и сигурността на страната", се казва в аргументите на Главната прокуратура. Дори противниците на режима на Путин не биха могли с такава откровеност да твърдят, че борбата срещу корупцията е заплаха за настоящия руски режим.

Сега активно се дискутира дали да продължават антикорупционните разследвания, като се взима предвид, че колкото повече пари откраднат клептократите на Путин, толкова по-малко ще има за армията, която продължава кървавата си агресия срещу Украйна. Има някакъв здрав смисъл в разсъжденията за това, че на руските генерали и производители на оръжие трябва да се позволи да крадат колкото се може повече. Убеден съм, че ще е най-добре, ако всяко бъдещо антикорупционно разследване се допуска само ако властите предварително проверят дали то не пречи на путинския елит да краде средства от военните поръчки.

Не бива да забравяме, че корупцията е смазката, без която Путин не би могъл да изгради сегашния руски режим и да си осигури пълно послушание на елита. Той не пое управлението на страна, свободна от корупция, защото такава имаше в изобилие и при Борис Елцин. Но именно Путин я превърне в системна, като преобразува управляващата класа в мафиотски клуб.

В други държави една война, като сегашната в Украйна, отдавна да е довела до междуособици между управляващите кланове. В Русия това щеше да насърчи вътрешни промени, може би дори и преврат срещу Путин. Но след една година война не се забелязва никакво разцепление на елитите, а зъбните колела на механизма се въртят, щедро смазвани от корупцията. Колкото по-малко смазка попада в този механизъм, толкова по-твърдо зацепени ще бъдат отделните му части в процеса на постоянното преразпределение на собствеността. И тогава вътрешната война на мафиотските кланове ще помогне да се спре външната война – тази срещу Украйна.

Сбогуване с прозрачността

Засега, както в икономически, така и в политически план, Русия се превръща в Terra incognita (непозната земя – б.ред.), затворена дори за самата себе си. Експертите все по-често са принудени да анализират реалното състояние на нещата въз основа на косвени признаци и показатели. И тази тенденция само ще се задълбочава. Много умело бюрокрацията крие информация, а при тоталната липса на външен контрол вече и фалшифицира данните така, че в най-близко бъдеще не само чуждестранните критици, но и самите руски власти ще загубят възможността да преценяват реалното състояние на нещата в руската икономика.

Така беше загубена връзката с реалността и в късния Съветски съюз, което завърши с неговия икономически крах. Но трябва да признаем на руската икономика, че дори и в условията на санкции тя остава по-сложна, а оттам и по-устойчива, отколкото плановата съветска икономика.

Иван Преображенский е политически наблюдател, експерт за Централна и Източна Европа.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 51 гласа.

Свързани новини