Отидете към основна версия

2 248 13

Как секретните документи на Пентагона ще повлияят на войната в Украйна

  • бесарабски фронт-
  • секретни документи-
  • украйна-
  • сащ-
  • русия-
  • война-
  • нато-
  • оръжия-
  • владимир путин

Фразата „прекратяване на войната“ изглежда като неосъществима мечта, поне в близките години

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Изтичане на реализъм. Как секретните документи на Пентагона ще повлияят на войната в Украйна
© Виталий Портников

Скандалът с изтичането на секретни документи на Пентагона доведе до очевидни усложнения в отношенията между САЩ, техните съюзници и опоненти. Всеки ден носи една сенсация след друга. Ту Китай щеше да продава оръжия на Русия, ту Сърбия на Украйна. Ту американците са преговаряли за доставка на оръжие с Израел, после с Южна Корея. Ту са се интересували от настроението в офиса на президента на Украйна, ту в офиса на генералния секретар на ООН ... Всички са ужасени, въпреки че това е същата рутинна работа на специалните служби, за която те не разказват на външни лица.

Но такава вълна от разкрития, разбира се, има психологическо въздействие. Ето вече и в Киев твърдят, че заключенията на американското разузнаване относно ефективността на украинската офанзива могат да доведат до „ефекта на доминото“ в Европа и да забавят доставките на оръжие.

Въпреки че, честно казано, европейските разузнавателни служби може да са се запознали със заключенията на своите американски колеги много преди публикациите в американските медии и, както виждаме, това не повлия на готовността на европейските страни да помагат на Украйна.

Офанзива и преговори

Всъщност, ако подходим към изтичането на документи без излишни емоции, не видяхме нищо ново в самия анализ на ситуацията на фронта. Фактът, че Украйна се снабдява с оръжия, за да направи позицията си по-убедителна в преговорите с Русия, чуваме от западните лидери - не офицери от разузнаването, а лидери - почти от първите дни на войната.

Тоест планът е приблизително следният: Украйна се снабдява с възможно най-много оръжия, в хода на контранастъплението освобождава (територия - бел. прев.) толкова, колкото може да освободи, след което започват преговори, в които Украйна има силна позиция. В същото време никой не може да отговори на въпроса: какво да правим, ако Русия не се съгласи на преговори? Отново разчетът е върху нещо, което не съществува - върху здравия разум на Владимир Путин!

Войната може да продължи през 2024 г.

Публикуваните документи показват, че разбирането на реалността извън прожекторите е по-близо до истината. Това, което американските разузнавателни служби разбират е, че украинската контраофанзива може да е успешна, но няма да доведе до преговори с Русия. И в резултат на това войната ще продължи до 2024 г. И този реализъм не трябва да плаши, а да радва, тъй като всякакви политически илюзии - както показа времето преди 24 февруари 2022 г. - винаги са път към крах.

Ако разберем, че военното решение все още не означава политически споразумения и Владимир Путин е решен да се бори, докато има достатъчно сили, тогава други въпроси започват да излизат на преден план. Въпроси за гаранциите за сигурност на Украйна. Проблеми с нарастващия натиск върху Русия. Въпроси за неутрализиране на нейните съюзници - като Китай - с цел предотвратяване на военна помощ и икономическо съдействие.

Разбирането, че военните трябва да си вършат тяхната работа, а политиците - тяхната, и че победите на военните не спасяват политиците от поражение, е първата, макар и много плаха стъпка към реализма във войната. Така че може би изтичането на документи на Пентагона няма да навреди, а ще помогне да се спре войната и да се създаде надежден модел на гаранции за сигурност за Украйна. Без изграждането на такъв модел самата фраза „прекратяване на войната“ изглежда като неосъществима мечта, поне в близките години.

Източник: Виталий Портников за vot-tak tv

Бесарабски фронт

Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 17 гласа.

Свързани новини