Отидете към основна версия

8 406 41

Тихомир Безлов пред ФАКТИ: От думите на Радостин Василев срещу ПП чудеса няма да се случат

  • тихомир безлов-
  • гешев-
  • радостин-
  • василев-
  • пп-
  • дб-
  • борисов-
  • христо иванов-
  • кабинет

Борисов поема голям риск, отказвайки се от главния прокурор, казва експертът

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Убийството на Красимир Каменов- Къро в ЮАР се превърна във водеща новина. Има хипотези, които са свързани с България, но има и такива, които са свързани с Южна Африка и глобалните криминални мрежи. И това всичко на фона на скандалите у нас около главния прокурор и разкритията на Радостин Василев какво се случва в „Продължаваме промяната“. Бившият министър на спорта разкри сбирка на Националния съвет на партията, на която се коментира как ще се състави кабинет с ГЕРБ, кой ще бъде пазен, как ще се сменят шефовете на службите... По темата пред ФАКТИ говори експертът по сигурност Тихомир Безлов от Център за изследване на демокрацията.

- Г-н Безлов, очаквате ли разкритията на Радостин Василев, които той направи от „кухнята“ на „Продължаваме промяната“, да повлияят по някакъв начин на съставянето на кабинет?
- Трудно е да се прецени, но вероятно ще има някакви проценти, с които шансът за кабинет намалява. Предполагам, че ще има и някакви електорални щети за „Продължаваме промяната“, най-вероятно и за „Демократична България“, но като цяло мисля, че от думите на Радостин Василев срещу ПП чудеса няма да се случат. Нищо от това, което той разкри, не ме впечатли особено. Очакванията ми бяха, че това ще е някакъв „кухненски разговор“, и стана така. А това не е много по-различно от това, което си говорят политиците в тесен кръг.

- Това, че шефовете на службите ще бъдат сменени, че вече са съгласувани с „посолства“… Как звучи?
- Не е нещо ново. Все пак го чуваме от прозападни политически партии. Всъщност, ние сме партньори и за да получаваме истински добра информация, трябва да имаме доверието на партньорите ни. И друго. Когато говорим за нашите служби, все пак не говорим нито за ЦРУ, нито за ФСБ, нито за М5, нито за М6. Нашите служби са скромни и със скромен бюджет. Нашите служби нямат някакви особени възможности. Нашите служби имаха значение в края на 80-те началото на 90-те години, когато действително бяха силни.

- Чухме и как Христо Иванов е "разработил схема" как ще бъде пазен Бойко Борисов от кабинета "Денков-Габриел"…
- Тук да не забравяме, че имаме преразказ. Сигурно има някакъв такъв компромис, ако гледаме реалността. Борисов поема голям риск, отказвайки се от главния прокурор. Когато правиш тази стъпката, очевидно и нормално е да търсиш някаква политическа помощ. Но, пак ще кажа, като цяло нищо драматично не чухме. Нека си припомним как преди около година бе записано заседание на парламентарната група на „Демократична България“, защото имаше забравен включен микрофон. Чували сме и други такива записи, които се пускаха през годините. Чували сме записи от ГЕРБ, от БСП. От ДПС нямаме и е интересно как те комуникират. От „Възраждане“ също нямаме, но те са по-млади като партия. Но, като цяло, не виждам някаква голяма изненада от начина, по който си говорят в една партия.

- Да ви насоча и към други актуални теми. Атентат уби Красимир Каменов – Къро, а в България главният прокурор и неговият заместник са се хванали за реверите. „Уличното право“ ли надделява?
- Логично е да правим връзката между това, което се случи в ЮАР, и конфликтът сред магистратите. Това, което видяхме вече у нас и бе решено от ВСС, е да се гласува разглеждането за възможността за отстраняването на главния прокурор. Искането бе допуснато за разглеждане и стана факт благодарение на съдийската квота, която гласува. Виждаме също, че политическата подкрепа във ВСС се промени. Като цяло наблюдаваме дълго продължаващ политически сблъсък, който започна още през 2019 година.

- Въпросът ми за Красимир Каменов - Къро е свързан с това, което се случва в прокуратурата, защото от устата на главния прокурор бе споменато името му, а днес – месец и малко по-късно, него го няма. Той бе споменат във връзка със списъка, който прокуратурата намери и обяви с имената на застрашени магистрати…
- И нали помним как този списък бе приет като един вид спекулация по тази тема от обществото. Някак не бе приет много сериозно…

- Но сега наблюдаваме развитие…
- И това само показва, че е очевидно, че има някакви свързаности. Може да се навържат събития, които да покажат, че се случват някакви неща в ъндърграунда, че те имат връзка с това, което се случва на политическата сцена.

- Как ви звучи това, че делото „Барселонагейт“ не е на „трупчета“, а по него се работи? И в същото време лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е призован на разпит?
- Това не е нещо ново. Като цяло фигурата на главния прокурор, ако се върнем още във времето на промените в България някъде 1991 година, ще видим как Иван Татарчев арестува Андрей Луканов. След това Никола Филчев повдигна обвинения на хора от кабинета на Иван Костов, дори и срещу самия Костов. Големите проблеми, които съществуват в нашата ситуация, са, че поради изключителните правомощия на главния прокурор като институционална фигура винаги е имало някакви процеси по отношение на връзки между главния прокурор и политически фигури. В този смисъл това, което се случва в момента, не нещо по-различно от това, което се е случвало през тези вече над 30 години.

- Това ли е критичната точка, когато говорим за съдебна система в България, в която нещо може да се счупи, за да се тръгне по нов път?
- В България е имало много такива критични ситуации. Нека си спомним сблъсъците през 2016 година, когато имаше голям конфликт, който доведе до предсрочни избори. Преди това също имаше апетити да се направи така, че да се ограничи властта на главния прокурор много. През годините сме имали няколко критични точки, но тази определено е една от най-високите. Нека да припомня и това, че в България никога не е имало такъв феномен - протести срещу главния прокурор. И то говорим за продължителни улични протести. Протестите бяха и срещу самата институционална фигура на главния прокурор, и срещу самата личност.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 40 гласа.

Свързани новини