Покрай емоциите с посещението на Зеленски и решенията за Украйна, най-важната новина за България мина незабелязано. Това написа Делян Добрев във Фейсбук преди дни.
Според него, на енергийна комисия, TOTAL и OMV са разкрили изключително интересна и касаеща България информация, отностно техния проект за търсене на нефт и газ в "Блок 1-21 Хан Аспарух" в Черно море. Очакват да намерят газ в източния край на блока, който ще позволи добив на 13 МИЛИАРДА КУБИКА газ на година. Това е официална информация от тяхната прецентация.
Консумацията на България в момента е около 2,5 милиарда кубика. Тоест добивът на български газ от българското Черно море ще е 5 пъти по-голям от цялата консумация на страната. Или с други думи, ние ще станем износител на газ за Европа (по-голям от Азърбайджан, например).
Какво означава това за България във финансово изражение? Ще печелим ли нещо? И Добрев започва да смята:
13 000 000 000 газ се равнява на 137 150 000 Мвч газ. Цената на борсата днес е 33,05 евро на Мвч (най-ниската за последната 1 година).
137 150 000 х 33,05 = 4 532 807 500 евро (близо 9 милиарда лева)
Тоест БВП на страната ще скочи с 5% (това е най-големият ръст на БВП за последните 15 години).
Какво ще спечели бюджетът и хората?
Съгласно Закона за подземните богатства, TOTAL и OMV ще трябва да платят 30% концесионно възнаграждение на държавата.
9 000 000 000 х 30% = 2 700 000 000 лева
2,7 милиарда лева на година ще влязат в бюджета и то при тази ниска цена на газа. Ако цената е двойна и тези приходи ще са двойни.
Много искам да се размечтая какво може да построи България с тези пари всяка година, но ще спра до тук, за да не ни е уроки!
България има УНИКАЛЕН шанс да УДВОИ тази печалба, ако се включи като акционер в консорциума с до 35% дял. През следващата седмица ще убеждавам колегите от останалите парламентарни групи да приемем Решение на НС, с което да възложим на кабинета да договори участието на България като акционер в този проект. Така от една страна ще печелим от концесионните възнаграждения, а от друга ще делим и печалбата с TOTAL и OMV.
Гордея се, че бях част от кабинета "Борисов" 1 и като ресорен министър проведох този конкурс и подписах договора с TOTAL, OMV и REPSOL, завършва поста си Делян Добрев.
На това се казва „рибата в морето, а тигана – на огъня”.
Блокът се проучва от 2012 г. насам. Изредиха се редица компании, вкл. и американски. И досега – нищо. А сега – не газова цаца очакваме, а ни се обещава цял газов син кит. Съвсем съзнателно правя аналогия с родния култов филм "Кит" от времената на социализма.
За капак и Тотал, и OMV са пропуснали да споменат това "откритие" в месечните си акционерни отчети! Луди са да го пестят – да не си вдигнат цените на акциите?!
Навремето Total Energy и OMV заявиха, че ще търсят партньор в лицето на държавата. Фирмите оценяваха възможността да направят сондаж в началото на 2024 г., но определиха начинанието за „рисковано и скъпо“. Затова и търсят нови инвеститори, включително от българска страна.
- Тъй като прокарването на дълбоководен проучвателен сондаж в Черно море е рисковано и скъпо, активно търсим трети партньор за проекта, за да споделим разходите и рисковете. – беше заявил преди време управителят на „ТоталЕнерджис ЕП България“ Лю Стънф.
И двете компании са огромни, със световен размах и много богати енергийни мастодонти. Парите не са им проблем – годишните им приходи са стотици милиарди. Но западният бизнес дори и да е за много милиарди, брои всеки цент. Шансът да се открие нещо явно е твърде нисък и защо да рискуваме само ние с този хазарт, е максимата, която ги води. А при родната корупция не е проблем в крайна сметка калкулацията на разходите да е такава, че парите за сондажа да се заплатят изцяло от България.
Затова предложението за участие е към лесно продаващата ни се държава и съответно политици, а не например към набиране нае частни акционери или облигационери. Но при тях няма как да се пускат лакърдии за огромен газов океан, нито пък да се лъже в сметкиге.
Става дума за инвестиция между 4 и 6 млрд. За сравнение - дори най-скъпият и дълбок 4-5 километра сондаж струва десетки и десетки пъти по-малко.
Да напомня, че същата "Тотал" заедно с австрийската "О Ем Ви" и испанската "Репсол" през октомври 2016 г. обявиха, че са открили нефт в същия този блок. Да, ама „откритият нефт” и досега го няма – не е налице! И няма и да го има.
Сега дори газ не е открит, а тепърва ще се правят опити да се открие.
Хм, от презентацията на Тотал и ОМВ се вижда, че ако евентуално се открие, добивът реално ще започне в края на това десетилетие. Защо бе джанъм, толкова време?! Сондажът е предвиден да започне в началото на 2024 г. През есента или началото на следващата зима ще се знае има ли или няма газ. Защо тогава трябва да се чака петилетка?!
И последно – родната компания е притежание на нидерландска. Срещу 6 евро от тамошния търговски регистър може да научите много неща. Срещу двадесетина – всичко. В нидерландската фирма като собственици присъстват частни лица, както и фирми, които не са акционерни по форма – т.е. отново са на по няколко частни лица.
Това би замислило всеки що-годе разбиращ от икономика човек.
За толкова години Делян Добрев беше и енергиен министър, и председател на енергийната комисия в парламента. Дума не обели за проекта, който е подписал навремето като министър. Но сега финансите са кът, по обективни причини руските афери у нас понамаляха и се търсят нови извори на пари.
Да напомня, че Добрев беше бос на фирма (Нютон финанс), консултираща руските енергийни проекти в същото време, в което ги плюеше за очи пред публиката., както посочих в моите разследвания.
На този човек аз му нямам капка доверие!
А вие?
ПП: Коментарите под поста на Делян Добрев от над 130 шарана, че този политик милее за България, подсказват защо България е толкова бедна. Ще е бедна, докато има много шарани, които сами се пъхат в мрежите на политико-бизнес акулите.
В тази връзка ще спомена още нещо: реакторите и друго оборудване за „Белене”, които може би ще продадем на Украйна, имат по-печеливше приложение - да влезем чрез тях с апорт в капитала на Хмелницката АЕЦ.
Значи за хипотетичната газ се иска да предоставим милиарди от България за разходи и за дял в капитала, понеже било "най-изгодно", а за нехипотетичните реактори вместо това се иска обратното – да се получат колкото се може по-скоро живи пари.
(Текстът е от страницата на Григор Лилов във Фейсбук)